
Innowacje w medycynie są konieczne; choć nowoczesne technologie są droższe od tradycyjnych rozwiązań, dają jednak mniej powikłań. Musi im towarzyszyć analiza bezpieczeństwa - ocenili uczestnicy piątkowej (6 kwietnia) konferencji „Innowacje w medycynie” w Katowicach.
Konferencję z okazji Światowego Dnia Zdrowia zorganizował samorząd województwa śląskiego. Dokonania w zakresie innowacyjnej medycyny w tym regionie podsumowali przedstawiciele czołowych placówek, m.in.: Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach czy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. J. Daaba w Piekarach Śląskich.
- To spotkanie pokazuje, że mimo postępu najważniejsi są ludzie, a wśród nich - pacjent. Z nowych technologii w medycynie korzystają w największym stopniu noworodki z wieloma wadami oraz osoby starsze. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala uniknąć wielu powikłań, co w przypadku tych trudnych pacjentów jest szczególnie ważne - powiedział PAP b. minister zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala.
- Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie nowe produkty muszą być poddane analizie bezpieczeństwa i medyczno-ekonomicznej. Nowoczesne technologie pomagają, są potrzebne, są świadectwem nowoczesnej medycyny, ale im droższa i bardziej specyficzna technologia, tym element analizowania wyników i bezpieczeństwa jest ważniejszy - dodał.
Śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Jarosław Derejczyk ze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach podkreślił, że rynek produktów i usług wspierających osoby starsze i ich opiekunów prężnie się rozwija. Chodzi m.in. o urządzenia do podnoszenia pacjenta czy teleopiekę.
Okulista prof. Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach zaznaczył, że dzięki nowoczesnym technologiom lekarze mogą przywrócić widzenie osobom niegdyś skazanym na ślepotę, w tym ofiarom wypadków. W tym roku prof. Wylęgała wraz z zespołem przeprowadził pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. Pacjentem był 10-letni Kuba, który cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok.
Nowoczesne technologie, urządzenia i materiały ratują też przed niepełnosprawnością pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. J. Daaba w Piekarach Śląskich. Jak przypomniał dyrektor placówki prof. Bogdan Koczy, w 2012 r. w piekarskim szpitalu oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny, a w 2014 r. jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakład diagnostyki obrazowej. - Bez takiej dobrej bazy ortopedia nie istnieje - zaznaczył.
Jak mówił, innowacje w medycynie wychodzą też naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy chcą teraz kompleksowego leczenia w jednym ośrodku w komfortowych warunkach i szybkiego powrotu do stanu zdrowia sprzed choroby.
PAP - Anna Gumułka


CZYTAJ TAKŻE
- 14:20 Posłanka PiS o "Zatrzymaj aborcję": chore dzieci ma chronić, a zdrowe pozwala zabijać
- 14:00 62 organizacje przeciwne powołaniu prof. Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa
- 13:40 Lubuskie kusi studentów medycyny; oferuje 2 tys. zł stypendium za...
- 13:25 Gorzów Wlkp.: rozbudowane hospicjum już po oficjalnym otwarciu
- 13:10 Francuski anatom potrafi rozpoznać przyczyny śmierci sprzed tysięcy lat
- 12:55 W kasie śląskiego oddziału NFZ brakuje pieniędzy na szpitalne kontrakty?
- 12:35 Były wiceminister zdrowia wrócił do rządu. Najchętniej pełniłby tę funkcję społecznie?
- 12:15 Węgry też zmagają się z brakiem lekarzy i pielęgniarek. Na tych pracowników chętni są Niemcy...
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 6 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych