Branża medyczna jest oceniana jako jedna z bardziej nowoczesnych dziedzin gospodarki wymagających stosowania zaawansowanych technologii. Jednocześnie są bardzo wysokie oczekiwania społeczne dotyczące wprowadzania na rynek nowych leków, poprawiania stanu zdrowia pacjentów i przedłużania życia ludzkiego. Potrzebne są innowacje w branży medycznej.

Branża medyczna jest szczególna z uwagi na konieczność współpracy sektora naukowego z biznesem. Przemysł farmaceutyczny rzadko przeprowadza badania podstawowe będące pierwszym etapem prac naukowych nad nowym lekiem. Jest to zarazem etap najczęstszych porażek, gdyż większość związków nigdy nie wychodzi poza etap badań podstawowych. Najczęściej firmy farmaceutyczne interesują się danym projektem badawczym po badaniach przedklinicznych, w sytuacji gdy możliwe jest zaprezentowanie pozytywnych wyników badań na zwierzętach. A zatem powstanie pomysłu, jego rozwój i pierwsze badania są wykonywane przeważnie w jednostkach naukowych lub na uczelniach.

Warto podkreślić, że branża medyczna jest obecnie uznawana za jedną z bardziej istotnych gałęzi gospodarki. Krajowe Inteligentne Specjalizacje, które zostały określone w celu zidentyfikowania kluczowych branży gospodarki wytypowanych do wsparcia w ramach funduszy Unii Europejskiej na lata 2014-2020, spośród pięciu obszarów tematycznych posiadają jeden bezpośrednio związany z branżą medyczną – Zdrowe Społeczeństwo. W efekcie aż 3 spośród 19 Krajowych Inteligentnych Specjalizacji dotyczą medycyny:
1.Technologie inżynierii medycznej.
2. Diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych oraz w medycynie spersonalizowanej
3. Wytwarzanie produktów leczniczych

Pokazuje to, jak istotna jest branża medyczna. Jednocześnie są bardzo wysokie oczekiwania społeczne, wynikające z bieżących potrzeb pacjentów, z długotrwałego cierpienia, nieuleczalnych chorób i przedwczesnych zgonów. Społeczeństwo oczekuje wprowadzania innowacji w medycynie, liczy na nowe leki ratujące życie, czeka na możliwość skorzystania z nowoczesnych terapii przeciwbólowych, chce mieć zapewniony dostęp do najnowszej aparatury ułatwiającej diagnostykę, pragnie korzystać z suplementów diety, preparatów poprawiających stan zdrowia… Lista potrzeb jest długa i nieograniczona.

Tymczasem wprowadzanie innowacji w medycynie wymaga bardzo dużych zasobów. Wymagane są zarówno zasoby ludzkie w postaci wykwalifikowanego personelu badawczego, zasoby sprzętowe w postaci dostępu do specjalistycznej aparatury laboratoryjnej, jak również potrzebne są wysokie nakłady finansowe. Według statystyk zebranych w 2012 roku przez Forbes.com wprowadzenie jednego leku na rynek stanowiło koszt ok. 4 mld dolarów. Statystyki te uwzględniają niepowodzenie wielu projektów, zanim uda się uzyskać dopuszczenie jednego leku do użytku. Średnie wydatki przeznaczone na jeden lek kształtowały się w przedziale od ok. 3,7 mld dolarów do nawet 11,8 mld dolarów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH