Z tematyką leczenia bólu jest też związany wynalazek pt. „Nowe peptydomimetyki redukujące uboczne efekty przyjmowania morfiny.” Odkryte związki blokują niepożądane efekty opioidowe w kanale jelitowym, ale nie wpływają na efekt analgetyczny opioidów, gdyż nie powinny przenikać przez ściany jelita do krwioobiegu i do układu nerwowego. W związku z tym preparaty mogą być używane przy doustnym podawaniu leków analgetycznych. Ponadto wykazano działanie antyproliferacyjne opracowanych związków w stosunku do komórek nowotworowych.

Z uwagi na obiecujący pomysł wynalazek został objęty ochroną własności intelektualnej poprzez dokonanie zgłoszeń patentowych w Polskim, Europejskim i Amerykańskim Urzędzie Patentowym. W tym celu w 2011 roku zostało zawiązane konsorcjum naukowo przemysłowe z Liderem w postaci Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk oraz udziałem przedsiębiorstwa Instytut Homeostazy sp. z o.o. Następnie w celu pokrycia kosztów ochrony patentowej uzyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej projektu pt. „Ochrona własności przemysłowej peptydowych pochodnych opioidów do regulowania aktywności jelitowej” , w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z działania 1.3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W ramach konsorcjum jednostka naukowa jest odpowiedzialna za merytoryczne wyznaczanie celów badań naukowych, nadzór nad jakością wykonywanych badań naukowych i rozliczenia projektu, zaś przedsiębiorstwo jest podmiotem zainteresowanym komercjalizacją opracowanych wyników prac B+R oraz wdrożeniem uzyskanych wyników do praktyki gospodarczej.

Wykonane oceny możliwości komercjalizacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych wykazały szanse wprowadzenia wynalazku na te rynki. Nowatorski pomysł będący przedmiotem wynalazku uzyskał już międzynarodowe uznanie podczas wystaw wynalazków:
• Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik, Brussels Innova 2012 – Grand Prix oraz złoty medal z wyróżnieniem
• Statuetka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 2013 oraz 2015 rok

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH