Immunolog z WUM wzięła pod lupę ostrą fazę białaczki Dr Małgorzata Kurkowiak bada zmiany epigenetyczne u pacjentów z niekorzystnym przebiegiem choroby. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

U ok. 20 do 40 proc. pacjentów chorych na białaczkę terapeutyczne inhibitory nie działają. Czy poprzez leki regulujące modyfikacje epigenetyczne będzie można pomóc chorym w ostrej fazie białaczki? Naukowcy za utratę odpowiedzi na leczenie winią nie tylko mutacje, ale też zmiany epigenetyczne, czyli takie, których nie da się wytłumaczyć mutacjami sekwencji DNA.

Jak na łamach serwisu Nauka w Polsce wyjaśnia dr Małgorzata Kurkowiak z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewlekła białaczka szpikowa dzieli się na trzy fazy - fazę przewlekłą, fazę akceleracji i kryzę blastyczną, czyli ostry stan zaawansowanej choroby.

Wraz z postępowaniem choroby komórki białaczkowe gromadzą coraz więcej mutacji i zmian epigenetycznych, mogących ostatecznie prowadzić do oporności na dostępną terapię. I właśnie zmian, które zachodzą w trakcie ewolucji choroby, szukają uczeni.

Chodzi o nieprawidłowości w metylacji genów - w wyniku modyfikacji chemicznych DNA zmienia się aktywność genów, czyli profil ich ekspresji - te, które wcześniej były aktywne, są nieaktywne i odwrotnie. Aktywność genów spada i rośnie inaczej niż u osób zdrowych.

U pewnej części chorych istniejące leki nie działają lub przestają działać po pewnym czasie. Brak odpowiedzi na leczenie w dwóch trzecich przypadków związany jest z mutacją w genie, który powoduje białaczkę. Ale u pozostałej jednej trzeciej pacjentów - mutacja jest nieznana i uczeni upatrują powodu w zaburzeniach epigenetycznych.

- Mamy nadzieję, że uda nam się wytypować geny, których ekspresja w fazie kryzy blastycznej w porównaniu do fazy przewlekłej jest bardzo obniżona i takie, których się podwyższa. W przyszłości będzie to nowy cel terapeutyczny - wiedzieć, jakie geny są wyciszane w progresji choroby, by poprzez leki zwiększyć ich ekspresję lub dopasować terapię zgodnie z przewidywanym przebiegiem choroby - mówi badaczka.

Dr Kurkowiak bada zmiany epigenetyczne u pacjentów z niekorzystnym przebiegiem choroby. Analizując próbki DNA z fazy przewlekłej i kryzy, można porównać, jak zmieniał się profil metylacji genów w czasie postępowania choroby. Badacze określają wspólny wzór zmian epigenetycznych dla fazy przewlekłej i ostrej. Wykrywają zmiany typowe dla pewnych grup pacjentów.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH