IPN podpisał z uczelniami medycznymi umowę z ws. identyfikacji ofiar Fot. Fotolia

Od teraz 6 podmiotów medycznych będzie prowadziło prace identyfikacyjne, co z pewnością przyspieszy i zwiększy efekty prac badawczych i genetycznych - powiedział w środę (4 października) wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Umowę o współpracy w tej sprawie podpisano w środę w Warszawie.

Uroczyste złożenie podpisów pod umową o współpracy pomiędzy IPN a Konsorcjum GRID - w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu - przez przedstawicieli IPN i uczelni medycznych odbyło się w środę w "Przystanku Historia" - Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Podpisy pod umową złożyli w imieniu Konsorcjum - prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Collegium Medicum w Bydgoszczy, natomiast w imieniu IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN pytany przez PAP, dlaczego w skład Konsorcjum nie wszedł Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, powiedział, że placówka ta "nie spełniła pewnego wymogu formalnego - nie zdążyli ze zgłoszeniem".

Specjaliści z tego uniwersytetu w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) identyfikowali od 2012 r. szczątki odnalezionych przez IPN polskich bohaterów. W PBGOT zidentyfikowano szczątki takich postaci jak m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" czy Danuta Siedzikówna "Inka".

Szwagrzyk zaznaczył, że w przyszłości - jeżeli spełnione będą wszystkie warunki - Pomorski Uniwersytet Medyczny może przystąpić do Konsorcjum.

- Nie ma żadnych trudności czynionych ze strony Instytutu Pamięci Narodowej. (...) Byli zaproszeni i uczestniczyli w pracach, które miały prowadzić do podpisania umowy ws. Konsorcjum. Formuła była otwarta. Zaproszonych było kilkanaście podmiotów, także Pomorski Uniwersytet Medyczny" - mówił wiceprezes IPN.

Kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr Andrzej Ossowski w rozmowie z PAP zaznaczył, że powodem, dla którego placówka nie podpisała umowy ws. powstania konsorcjum nie była kwestia niedotrzymania terminu, lecz braku porozumienia w dwóch kwestiach.

- Koszty badań, które w ramach konsorcjum miały być kilkukrotnie wyższe od tych dotychczas prowadzonych. Ponadto do tej pory IPN nie płacił za przechowywanie materiału, który u nas się znajduje - w przypadku konsorcjum mają to być bardzo wysokie koszty - zaznaczył Ossowski.

Jak powiedział druga kwestia, dla której porozumienie nie doszło do skutku to naukowa strona przedsięwzięcia.

- Umowa, która miała być podpisana, niemal wykluczała możliwość prowadzenia badań naukowych. Na każde z badań naukowych wymagana miała być osobna zgoda, co w przypadku tego typu projektów jest niemożliwe i absurdalne. Stajemy się wtedy podmiotem komercyjnym tak jak np. w przypadku badań na ojcostwo, a nie o to tu chodzi" - ocenił Ossowski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH