INNOMED: 300 mln zł na innowacje w medycynie

300 mln zł ma być przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe w obszarze innowacyjnej medycyny w ramach nowego programu INNOMED. Program uruchomiony został w środę (24 kwietnia) przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Program INNOMED jest rezultatem podpisanego w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a podmiotami zrzeszonymi w ramach Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny (PPTIM). Budżet programu wynosi 300 mln zł, z czego 195 mln zł pochodzi ze środków NCBR, natomiast 105 mln zł stanowić będzie wkład przedsiębiorstw skupionych wokół PPTIM - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik NCBR, Paweł Kurzyński.

- Przez lata wzrost gospodarczy w Polsce uzależniony był od kupowanych za granicą technologii lub wykorzystywania gotowych rozwiązań, kiedy kończył się okres ochrony praw autorskich. Dziś potrzebujemy innowacyjnych produktów opracowanych przez polskich naukowców i wdrażanych na terenie naszego kraju. Program INNOMED daje szansę, aby innowacyjne leki, technologie i nowoczesne metody terapeutyczne "made in Poland" miały swój znaczący udział w rozwoju światowej medycyny - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

W programie INNOMED finansowane mają być badania naukowe czy prace rozwojowe oraz wdrożeniowe w zakresie poszukiwania innowacyjnych leków, nowoczesnych metod terapeutycznych, a także nowych technologii produkcji leków generycznych.

- W Polsce mamy wiele utalentowanych medycznych zespołów badawczych, które systematycznie odnoszą światowe sukcesy. To dowodzi, że warto inwestować w tę dziedzinę nauki i wspierać jej rozwój. Dzięki funduszom unijnym posiadamy już nowoczesną infrastrukturę badawczą, którą teraz należy wykorzystać do badań przynoszących efekty naukowe, społeczne i gospodarcze, także w obszarze innowacyjnej medycyny - skomentował dyrektor NCBR, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

- Większość polskich przedsiębiorców nie posiada jednak wystarczających środków na prace nad nowoczesnymi produktami medycznymi. Dlatego program INNOMED może być dla nich wiatrem w żagle na kursie do nowych technologii medycznych - dodał.

Nabór wniosków do konkursu w ramach programu INNOMED będzie trwał od 10 maja do 8 lipca. Maksymalna wartość dofinansowania jednego projektu wynosi 10 mln zł.

Nie jest to pierwszy program NCBR dla branży medycznej i biotechnologicznej. W zeszłym roku centrum uruchomiło program STRATEGMED z budżetem 800 mln zł, w którym finansowane miały być prace B+R w obszarze chorób cywilizacyjnych i medycyny regeneracyjnej. INNOMED jest więc kolejnym przedsięwzięciem NCBR skierowanym do polskich innowatorów z branży medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH