IBD PAN: nie wszystkie rodzaje pamięci muszą pogarszać się z wiekiem

Szczególny rodzaj pamięci - pamięć przestrzenna, rejestrująca informacje z wnętrza ciała - nie musi pogarszać się z wiekiem - wynika z badań nad procesem starzenia przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie.

Wyniki badań zostaną wykorzystane w dalszych pracach nad nowymi testami klinicznymi do wykrywania m.in. choroby Alzheimera na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju.

Jak wyjaśnili przedstawiciele Instytutu Nenckiego, poruszanie się w ciemności po znanym sobie ciemnym pomieszczeniu jest możliwe dzięki specjalnemu rodzajowi pamięci - pamięci idiotetycznej - jednej z dwóch rodzajów pamięci przestrzennej człowieka. Pamięć ta - w przeciwieństwie do pamięci wzrokowej - bazuje nie na tym, co zobaczyliśmy, ale na informacjach pochodzących z wnętrza własnego ciała. Naukowcy z Instytutu Nenckiego postanowili zbadać, czy tego typu pamięć słabnie z wiekiem.

Badano zarówno pamięć wzrokową, jak i idiotetyczną. W teście pamięci wzrokowej, osoby starsze odpowiadały wolniej i popełniały więcej błędów niż osoby młode. Natomiast w teście pamięci idiotetycznej nie zaobserwowano istotnych różnic pomiędzy obiema grupami wiekowymi.

Prof. Elżbieta Szeląg, kierownik Pracowni Neuropsychologii Instytutu Nenckiego wyjaśnia, że zaobserwowane różnice w efektywności obu rodzajów pamięci, związane z wiekiem, potwierdzają przypuszczenie, że za każdy z nich odpowiadają inne struktury mózgowe. Dodaje, że to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone u ludzi.

Powszechną metodą badania pamięci przestrzennej są testy komputerowe: badany siedzi przed monitorem i przesuwając myszką porusza się w wirtualnej przestrzeni. Osoba poddana takim testom nie przemieszcza się fizycznie. Z tego powodu w eksperymentach z zastosowaniem wizualizacji komputerowej można badać jedynie przestrzenną pamięć wzrokową, a nie pamięć idiotetyczną.

Dlatego w Instytucie Nenckiego zbudowano stanowisko, jedno z zaledwie dwóch na świecie, do badania pamięci idiotetycznej w warunkach naturalnego poruszania się w przestrzeni.

W ramach badań w Instytucie Nenckiego, każdy badany wykonywał najpierw wzrokowy test komputerowy, którego celem była ocena uczenia kojarzeniowego o charakterze wzrokowo-przestrzennym. W drugiej części przeprowadzano testy pamięci idiotetycznej.

- Pamięć przestrzenna jest niezwykle ważna dla człowieka. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo, dopóki nie zacznie nas zawodzić, na przykład na skutek rozwijającej się choroby Alzheimera - mówi dr hab. Małgorzata Węsierska, prof. Instytutu Nenckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH