Humanoidy mogą pomóc w zadbaniu o zdrowie użytkowników komputerów Częste siedzenie przez cały dzień przed komputerem może skończyć się schorzeniami, głównie kręgosłupa. Fot. archiwum

Humanoidalne roboty mogą pomóc w zadbaniu o zdrowie osób spędzających wiele godzin przed komputerami. Studenci z Politechniki Łódzkiej opracowali projekt wykorzystania robotów do wyrobienia u osób pracujących na stanowiskach komputerowych nawyku stosowania koniecznych przerw w pracy.

Jak poinformował współtwórca projektu Przemysław Kucharski z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, jego idea zrodziła się z potrzeby dostosowania się do przepisów BHP i zasad służących zdrowiu osób pracujących przed komputerami. Częste siedzenie przez cały dzień przed komputerem może skończyć się schorzeniami, głównie kręgosłupa.

- Kiedy pracujemy przy stanowisku komputerowym to bardzo często nasza pozycja nie jest właściwa, na dodatek przy komputerze spędzamy bardzo dużo czasu. Natomiast zasady BHP mówią, że na każda godzinę pracy przy stanowisku komputerowym powinno przypadać co najmniej 5 minut przerwy, która powinna polegać na tym, żeby oderwać wzrok od monitora, wstać, rozruszać mięśnie - wyjaśnił Kucharski.

Stąd wziął się pomysł technologii  pozwalającej na wyrobienie nawyku stosowania koniecznych przerw w pracy przed komputerem. Twórcy rozwiązania postanowili wykorzystać do tego celu humanoidalnego robota - bioloida.

- Uznaliśmy, że humanoidalny robot pozwala w pewien sposób użytkownikowi się z nim utożsamiać. Ten awatar ma odzwierciedlać postawę użytkownika i uświadamiać mu w dłuższym czasie, co się dzieje z jego organizmem, kiedy nie robi przerw w pracy - dodał Kucharski.

Rozwiązanie funkcjonuje w pewnej pętli czasowej. Robot początkowo stoi wyprostowany koło monitora. Po pewnym czasie zaczyna się lekko schylać, obniżać swoją posturę, czyli ma odzwierciedlać stan znużenia, zmęczenia pracownika sugerując mu, że ma sobie zrobić przerwę.

Kiedy użytkownik komputera jest jednak bardzo uparty, i nie chce przerwy zrobić, robot ostatecznie położy się na biurku.

Aby kontrolować użytkownika wbudowano w fotel niewielkie czujniki nacisku i miniaturowy komputer, które za pomocą bluetootha przesyłają do robota sygnał, czy użytkownik siedzi czy wstał z fotela. 

Obecnie studenci chcą przeprowadzić długofalowe badanie, które mają potwierdzić, czy w dłuższej perspektywie czasowej, dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest podświadome przekonanie użytkowników komputerów do konieczności robienia sobie przerw w pracy i wyrobienie w nich takiego nawyku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH