Horyzont 2020, czyli blisko 80 mld euro na badania i innowacje Z programu Horyzont 2020 skorzystają m.in. firmy farmaceutyczne, Fot. JT/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Unia Europejska przeznaczyła blisko 80 mld euro, na realizację największego unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji o nazwie Horyzont 2020. Skorzystają m.in. firmy farmaceutyczne.

O możliwościach inwestycyjnych poinformował we wtorek (23 czerwca) w Warszawie dziennikarzy Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

Z kolei Mateusz Gaczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest instytucją nadrzędną wobec tego programu zaznaczył, że na program Horyzont 2020 UE przeznacza w sumie 77-79 mld euro. Ma on wspierać "innowacyjność europejskiego przemysłu i europejskiej nauki". Składają się na to trzy linie inwestycyjne. Ok 20 mld euro ma trafiać na projekty naukowe.

Wspierany też ma być przemysł, także w kwocie ok. 20 mld euro. - Dzięki tej linii inwestycyjnej Europa chce wrócić do tego, co było przez wieki jej wyróżnikiem, czyli innowacyjnego przemysłu - powiedział Gaczyński.

Trzecia linia programu Horyzont 2020 to "wielkie wyzwania społeczne", a więc takie obszary jak energetyka, demografia, nowe środki transportu.

Michał Gorzelak ze związku Banków Polskich wyjaśnił natomiast, że w czerwcu br. instytucje unijne ogłosiły pierwszą polską transakcję w ramach programu - największy polski producent leków Polpharma uzyskał pożyczkę w ramach instrumentu pod nazwą "InnovFin Large Projects".

Pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 185 mln zł ma być przeznaczona na badania w zakresie leków biopodobnych.

Ewa Krawiec z ZBP zwróciła z kolei uwagę na zupełnie nowe instrumenty finansowe, dostępne w ramach programu Horyzont 2020. To InnovFin MidCap Guarantee, mający wspierać innowacyjnych przedsiębiorców, InnovFin Energy Demo Projects, finansujący podmioty zajmujące się m.in. odnawialnymi źródłami energii, InnovFin Infectious Diseases, w ramach którego mają być oferowane pożyczki na szczepionki i badania związane z chorobami zakaźnymi oraz InnovFin SME Venture Capital, mający finansować m.in. przedsiębiorstwa we wczesnych fazach rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH