Hiszpania: nowa metoda obrony przed AIDS

Naukowcy na łamach Chemistry & Biology opublikowali nową metodę obrony przed infekcją wirusem HIV.

Metoda polega na tworzeniu ochronnej tarczy, która ogranicza kontakt wirusa z podatną komórką gospodarza oraz jego przenikanie do układu immunologicznego. Otwiera to drogę do opracowania w przyszłości farmaceutyków, które mogłyby zwalczyć chorobę w początkowych stadiach.

Trzyletnie, przełomowe badania prowadzone były przez dr Félixa Goñi z Consejo Superior de Investigaciones Cient¡ficas (CSIC) w Hiszpanii wraz z kilkoma wydziałami CSIC i hiszpańskimi instytutami specjalizującymi się w chemii i biologii molekularnej. Nowatorskie podejście opiera się na regulacji płynności błony komórkowej, aby zapobiegać pojawieniu się fuzji błon, kiedy błony komórkowe i błona wirusa HIV wejdą ze sobą w kontakt.

Błona komórkowa, jako ochronna, delikatna warstwa cytoplazmy, ma budowę pobodną do błony wirusa HIV. Fuzja zachodzi wówczas, kiedy obydwie błony stykają się, stwarzając w ten sposób otwór, który jest punktem wejścia dla wirusa. Na tym etapie wirus przyczepia się do receptora komórki i zaczyna się rozprzestrzeniać.

Celem dr Goñi i jego zespołu było wzmocnienie i usztywnienie struktury błony, aby całkowicie wykluczyć powstawanie fuzji i uniknąć późniejszej eskalacji wirusa. Naukowiec wyjaśnia, że aby powstał otwór błony muszą być płynne i ruchome. Aby temu zapobiec, zespół opracował proces, w którym błony komórkowe stają się twardsze i mniej podatne.

– Ta metoda może doprowadzić do opracowania nowego farmaceutyku, który spowoduje, że błony będą sztywniejsze, co utrudni przeniknięcie wirusa. W miejsce elastyczności błony powstaje swoistego rodzaju zbroja, która powoduje, że komórka jest nieprzenikalna – wskazuje dr Goñi.

 


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH