
- Zajmujemy się uprawianiem medycyny w nie do końca dobrych miejscach - tak gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, scharakteryzował najkrócej istotę medycyny pola walki. Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach opowiadał o wykorzystywaniu jej doświadczeń w systemie zabezpieczenia medycznego państwa.
O specyfice medycyny pola walki mówił również podczas poświęconej temu zagadnieniu sesji II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca) ppłk dr Robert Brzozowski z Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej WIM.
- Wydaje się, że najważniejsze jest leczenie poszkodowanych. W przypadku działań zbrojnych tak nie jest. Najważniejsze jest osiągnięcie celu misji, dopiero późnej zapobieganie dodatkowym ofiarom i leczenie potencjalnie odwracalnych przyczyn śmierci na polu walki - zaznaczył.
WIM jest jednym z największych specjalistycznych szpitali w Polsce - ma tysiąc łóżek, zatrudnia ponad 3 tys. osób, w tym 600 lekarzy i tysiąc pielęgniarek. Jest także instytutem badawczym, w którym realizowane są obecnie 103 projekty badawcze.
- Sztandarowym programem jest projekt AFGAN, w którym zajmujemy się poprawą bezpieczeństwa i ochroną żołnierzy działających w transporterach opancerzonych, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia ładunkami wybuchowymi - wyjaśnił prof. Grzegorz Gielerak.
Zazwyczaj w tego typu badaniach wykorzystuje się manekiny, poddaje się je działaniu bodźców zewnętrznych. Badacze z WIM zastosowali inną metodę. Ponieważ 90 proc. rannych w Afganistanie naszych żołnierzy leczona była w WIN, skorzystano z bogatej dokumentacji medycznej i skonfrontowano ją z danymi na temat skutków technologicznych eksplozji.
- Sięgnęliśmy do bazy medycznej, by określić rodzaj obrażeń, a następnie połączyliśmy to z danymi na temat stopnia uszkodzeń pojazdu i siły ładunku wybuchowego - wskazał generał Grzegorz Gielerak.
Dodał, że w projekcie wzięło udział ponad 50 proc. żołnierzy, uczestników tego typu zdarzeń w Afganistanie - w sumie 221 ochotników.
- Jesteśmy na finiszu podsumowania korelacji medycznych i technologicznych. Projekt spotkał się już z międzynarodowym uznaniem i na 58. Amerykańskiej Konferencji Ortopedów Wojskowych główną nagrodę otrzymali lekarze z naszego instytutu. Była to nagroda przyznana po raz pierwszy lekarzom spoza USA - zaznaczył.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- PN, 20:41 Federacja PZ: ruszył cykl konferencji na temat zmian legislacyjnych
- PN, 20:18 NFZ o budowie zintegrowanego systemu informatycznego Funduszu
- PN, 19:51 MZ o e- skierowaniu: Kieruj się wygodą!
- PN, 18:47 Radiowóz przewiózł do szpitala 6-miesięczne dziecko, dyspozytor nie wysłał karetki. Słusznie?
- PN, 17:55 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- PN, 17:41 W sobotę w Warszawie kreatywne spotkania ze sztuką dla chorych na nowotwory
- PN, 16:47 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 4 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych