Grecki naukowiec: menopauzę można odwrócić Odmładzanie jajników kobiet po menopauzie zdaniem niektórych naukowców prowadziłoby do problemów natury etycznej i pytań jaką przyjąć górną granicę wieku, w którym można zostać matką. Fot. Shutterstock

Stosując bogate w płytki osocze można przywrócić miesiączkowanie i uzyskać komórki jajowe u kobiet po menopauzie - ogłosił grecki naukowiec podczas dorocznego zjazdu European Society of Human Reproduction and Embryology w Helsinkach.

Konstantinos Sfakianoudis z greckiej kliniki leczenia niepłodności Genesis Athens ogłosił, że udało mu się "odmłodzić" jajniki kobiet po menopauzie, co pozwoliłoby na uzyskanie płodnych komórek jajowych i urodzenie dziecka. Jeśli opisywane wyniki się potwierdzą, można będzie zwiększyć zanikającą z wiekiem płodność, uzyskać ciążę w okresie wczesnej menopauzy oraz ograniczyć niekorzystne skutki zdrowotne menopauzy.

Jak jednak zwraca uwagę cytowany przez New Scientist Roger Sturmey z brytyjskiej Hull York Medical School, taka możliwość prowadziłby do problemów natury etycznej - jaką bowiem należy przyjąć górną granicę wieku, w którym można zostać matką? Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo poważnych powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy czy poronienie.

Inni specjaliści zwracają uwagę, że w leczeniu niepłodności często pojawiają się terapie o nieudowodnionej skuteczności, nie brak bowiem mocno zdeterminowanych osób, które gotowe są poświecić dorobek całego życia dla uzyskania potomka.

Przyjmuje się, że kobieta przychodzi na świat z kompletem komórek jajowych - pomiędzy okresem pokwitania a menopauzą tylko ich ubywa. Najbardziej płodne są kobiety około 20. roku życia, do menopauzy dochodzi około 50. roku życia. Dopiero wtedy jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, ale w praktyce większość kobiet przestaje być płodna już wcześniej, a owulacje stają się coraz rzadsze.

Często owulacja zanika przedwcześnie. Tymczasem wiek macierzyństwa stopniowo się podnosi - coraz więcej kobiet ma dzieci po czterdziestce (ich odsetek wzrósł czterokrotnie w porównaniu do lat 80. XX w.). W rezultacie wiele z nich ma problemy z zajściem w ciążę. Coraz częściej stosuje się zamrażanie komórek jajowych oraz zapłodnienie in vitro, jednak żadna z tych metod nie daje pewności urodzenia dziecka.

U około 1 proc. kobiet do menopauzy dochodzi nawet przed 40. rokiem życia. Przyczyną bywają zarówno rozmaite choroby, jak i terapie onkologiczne.

Aby przywrócić płodność, Sfakianoudis i jego koledzy skorzystali z leczenia krwią, stosowanego dotychczas w celu przyspieszenia gojenia ran. Osocze bogatopłytkowe (PRP) uzyskuje się odwirowując próbkę własnej krwi pacjenta, aby wyizolować czynniki wzrostu - cząsteczki, które pobudzają wzrost tkanek i naczyń krwionośnych. PRP znajduje zastosowanie w leczeniu urazów mięśni i kości (przy czym jego skuteczność nie jest jasna), a także w zabiegach kosmetologicznych mających "odmłodzić" skórę.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH