Gowin: dodatkowe 500 mln zł na badania naukowe w medycynie i biotechnologiach Wicepremier Jarosław Gowin: - Bez większych środków na naukę Polsce nie uda się rozwijać. Fot. archiwum

Dodatkowe 500 mln zł z budżetu państwa ma być wkrótce przeznaczone na badania naukowe, głównie z biotechnologii i medycyny - zapowiedział w poniedziałek (16 października) w Białymstoku wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Mówił o tym podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB).

- Chcę zresztą tutaj w Białymstoku zapowiedzieć, że już wkrótce wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim ogłosimy - chyba dobrą wiadomość - zwłaszcza dla uczelni medycznych. Mianowicie korzystając z dobrego stanu tegorocznego budżetu uruchomimy pewną dodatkową transzę środków - po te pół miliarda - na badania naukowe, ale badania naukowe w zakresie przede wszystkim biotechnologii i nauk medycznych - zapowiedział Gowin.

Zaznaczył, że to będzie oferta dla takich uczelni jak UMB. Więcej szczegółów związanych z tymi pieniędzmi nie podał.

Wicepremier mówił, że bez większych środków na naukę Polsce nie uda się rozwijać. - Potrzebujemy impulsu, który popchnie Polskę do przodu - powiedział wicepremier Gowin.

Zaznaczył, że uczelnie medyczne wyróżniają się pośród polskich wyższych uczelni "bardzo wysokim poziomem badań naukowych", wysokim poziomem kształcenia.

- Do tej pory w sposobie finansowania uczelni właściwie te osiągnięcia naukowe nie znajdowały żadnego odzwierciedlenia. Miały znaczenie symboliczne. W tej chwili, już od 2017 r., a jeszcze bardziej po wejściu w życie nowej ustawy, będą miały z punktu widzenia finansowania znaczenie kluczowe - podkreślał minister nauki.

Jego zdaniem jest to ważne, bo Polska "stoi przed wielką szansą".

- Tą szansą jest strategia odpowiedzialnego rozwoju, czyli mówiąc potocznie - plan Morawieckiego. Szansą na pchnięcie polskiej gospodarki, pchnięcie polskiego państwa na tory innowacyjności, na tory dynamicznego rozwoju. Nie uda się tego celu osiągnąć, jeżeli nie położymy nacisku na naukę - mówił Gowin.

Podkreślił przy tym, że nie uda się to również, jeżeli osiągnięcia polskich naukowców - w większym stopniu niż dotychczas - nie będą podstawą rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego kraju.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział, że największym wyzwaniem uczelni jest przygotowanie się do zmian związanych z planowaną reformą.

Wierzymy, że będą to korzystne zmiany związane z ustawą o szkolnictwie wyższym. Wiążemy też nasze nadzieje na poprawę sytuacji szpitali klinicznych, które stanowią znaczącą część naszej bazy dydaktycznej" - powiedział rektor. Dodał, że za mało jest pieniędzy na leczenie i brakuje lekarzy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH