Genetyka w walce z rakiem, czyli dlaczego warto się badać

Badania genetyczne pozwalają na wykrycie zagrożenia nowotworowego na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych. Zwiększa to znacznie szansę wyleczenia i przeżycia.

Do grupy najwyższego ryzyka należą kobiety, w rodzinach w których miały miejsce trzy lub więcej zachorowania na raka piersi lub jajnika, u których rozpoznano zachorowanie zarówno na raka piersi, jak i raka jajnika oraz u których wykryto patogenną mutację genów odpowiadających za te rodzaje nowotworów.

Nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem wczesnego wykrywania zagrożenia rakiem piersi lub jajnika jest test genetyczny opracowany przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Test w stu procentach wykrywa mutacje genu BRCA1, która oznacza, że prawdopodobieństwo choroby wynosi aż 80 proc. Mutacje genu BRCA1 to przyczyna 3 proc. wszystkich raków piersi i 14 proc. wszystkich raków jajnika.

W Łodzi już badają
W połowie września br., ruszył w Łodzi program wczesnego wykrywania raka piersi oraz raka jajnika oparty na teście genetycznym opracowanym przez zespół prof. Lubińskiego.

Profesor Bogdan Kałużewski, Kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i koordynator programu wykrywania mutacji genu BRCA1 w województwie łódzkim, bardzo wysoko ocenia zarówno sam program, jak i jego przebieg.

– Przedsięwzięcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów i w moim przekonaniu powinno trwać w nieskończoność. Genetyka to przyszłość medycyny. A przyrost wiedzy medycznej dzięki badaniom genetycznym odbywa się w tempie geometrycznym – uważa prof. Kałużewski.

Opinię specjalisty potwierdza Agnieszka Ciepłucha, koordynatorka programu wczesnej diagnozy mutacji genu BRC1 z Centrum Medycznego Renoma w Łodzi.

– Zainteresowanie udziałem w programie jest bardzo duże. Dziennie mamy kilkadziesiąt zgłoszeń. Program na pewno będzie trwał do końca br., ale chcielibyśmy przedłużyć go na kolejne lata.

Jak się badać
Osoba zainteresowana udziałem w badaniu musi wypełnić specjalną ankietę, (można ją znaleźć w internecie na stronie: www.renoma.ipt.pl).

Ankieta zawiera m.in. pytania o przebytą chorobę nowotworową i o przypadki raka w rodzinie, przy czym należy precyzyjnie określić stopień pokrewieństwa.

Jeżeli po przeanalizowaniu ankiety lekarz uzna, że osoba wypełniająca kwestionariusz powinna zostać przebadana w kierunku mutacji genu BRCA1, otrzymuje ona zawiadomienie o terminie i miejscu zgłoszenia na pobranie krwi. Pozytywny wynik badania oznacza, że pacjentka jest nosicielką mutacji genu BRCA1, czyli prawdopodobieństwo rozwinięcia się u niej choroby nowotworowej jest wysokie.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH