Genetyk: warunki pracy w Polsce są na światowym poziomie Genetyk: warunki pracy w Polsce są na światowym poziomie. Fot. Archiwum

Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, gdzie można znaleźć warunki pracy na światowym poziomie. Tu opracowano metodę diagnozowania nowotworów dziesięciokrotnie tańszą niż podobne testy genetyczne wykonywane zagranicą.

Odwiedzający je uczeni z amerykańskiego instytutu badań nad rakiem, którzy przyjeżadżają na zaproszenie prof. Krystiana Jażdżewskiego, są zachwyceni. 

Genetyk pracuje w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wcześniej przez ponad 10 lat  prowadził badania w instytucie badań nad rakiem Ohio State University, w jednym z najlepszych zespołów genetyków na świecie, którym kieruje prof. Albert de la Chapelle.

Badania nad mikroRNA, które prof. Jażdżewski rozpoczął w Stanach Zjednoczonych i kontynuuje w Polsce mają zarówno charakter podstawowy, jak i aplikacyjny. Z jednej strony badacze starają się przeprowadzać szereg doświadczeń i zrozumieć, jak się zachowują te geny i jakie pełnią funkcje w organizmie. Z drugiej zaś, jako lekarze, dbają o aplikacyjność, czyli wykorzystywanie naszej wiedzy nt. mikroRNA do diagnostyki i prognostyki dla pacjentów z różnymi nowotworami.

Prof. Jażdżewski szuka zmian genetycznych odpowiedzialnych za dziedziczenie i rozwój nowotworów. Wykorzystując sekwencjonowanie nowej generacji poszukuje w genomie człowieka mutacji, któr zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Równocześnie bada funkcję nowych genów z klasy regulatorowych RNA, w tym mikroRNA, których zaburzona ekspresja lub sekwencja może prowadzić do zmian molekularnych inicjujących proces nowotworzenia.

Zespół badawczy opracował testy ukierunkowane na wybrane nowotwory, np. tarczycy, piersi lub jelita grubego. Metoda sekwencjonowania genomowego pozwala dowiedzieć się, czy człowiek odziedziczył mutację chorobotwórczą, czy też nie. W jednym eksperymencie można przebadać wszystkie 25 genów zwiększających ryzyko powstawania raka jelita grubego albo przebadać wszystkie 27 genów odpowiedzialnych za raka piersi w tym BRC1, BRC2.

Profesor przekonuje, że nie ma przeszkód, żeby przebadać wszystkie znane naukowcom geny odpowiedzialne za ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór dziedziczny. Takie badania są dostępne na rynku amerykańskim i europejskim od kilku lat, jest kilka ośrodków w Polsce, które te badania wykonują, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH