Międzynarodowy zespół uczonych, pracujący pod kierunkiem prof. Paula Brennana, epidemiologa z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem przy Światowej Organizacji Zdrowia ustalił, że ryzyko rozwoju choroby istotnie wzrasta, jeśli człowiek jest nosicielem dwóch genetycznych mutacji: TERT i CRR9.

Naukowcy przeanalizowali mutacje występujące u ponad 15 tys. osób, zarówno chorych, jak i zdrowych. Odkryli na piątym chromosomie region zawierający dwa wspomniane wcześniej geny. Uważają, że mogą one nawet o 60 proc. zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór płuc.

Na temat jednego z nich CRR9 wiadomo jeszcze niewiele. Natomiast ustalenie położenia drugiego już dzisiaj wydaje się obiecujące. TERT pobudza bowiem enzym zwany telomerazą. Zmniejszenie aktywności tego enzymu łączy się ze starzeniem komórek.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku komórek nowotworowych, w których aktywność telomerazy jest zwykle podwyższona. Do rozwoju raka dochodzi w wyniku defektów w DNA. Chromosomy zakończone są telomerami. W miarę podziału komórek telomery ulegają skracaniu. Gdy są zbyt zużyte, komórka umiera.

Ale kiedy komórki stają się rakowymi, wytwarzają telomerazę. To enzym, który potrafi wydłużać zakończenia chromosomów, telomery. W rezultacie chora komórka staje się niemal nieśmiertelna, ulega dalszym niekontrolowanym podziałom, co prowadzi do powstania guza.

Naukowcy wierzą, że poznanie w tym procesie roli, jaką odgrywają kolejne geny, pozwoli na skuteczną walkę z nowotworem. Rak płuc jest bardzo zagadkowa chorobą. Aż 90 – 95 proc. osób cierpiących nań to palacze. Nie wiadomo jednak, dlaczego niektórych palących nowotwór omija. Tak jak i nie do końca jasne jest, dlaczego na ten rodzaj raka zapadają osoby nieużywające tytoniu.

Kolejnym problemem w leczeniu raka płuc jest fakt, że tak naprawdę nie istnieją skuteczne badania przesiewowe, za pomocą których można by wcześnie wykrywać chorobę. Bywa ona bowiem niezwykle dynamiczna w rozwoju.

Z tych powodów naukowcy poszukują genetycznych przyczyn raka płuc. Sukces zespołu prof. Brennana jest kolejnym wśród innych, jakie zostały na tym polu ostatnio odniesione.

Międzynarodowy zespół naukowców w ramach projektu Tumor Sequencing Project (TSP) wyodrębnił aż 26 genów, których mutacje związane są z chorobą. Tym samym katalog znanych zmienności genetycznych wpływających na występowanie raka został podwojony.

Na podstawie tych badań wydaje się, że kluczową rolę w powstawaniu nowotworu płuc odgrywa zwłaszcza mutacja genu, który wpływa na tzw. kinazy aktywowane mitogenami (MAPK) – są one związane z regulacją odpowiedzi na sygnały zewnętrzne dochodzące do komórki.

Naukowcy uczynili kolejny krok, który zbliża do rozwikłania tajemnicy największego zabójcy wśród nowotworów. Na raka płuc umiera rocznie na świecie ponad milion osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH