Gdańsk: umowa ws. wspólnych badań w zakresie implantologii

Politechnika Gdańska i Europejskie Centrum Implantologii i Estetyki będą współpracować w dziedzinie badań naukowych w zakresie implantologii stomatologicznej. Celem współpracy jest zwiększenie dostępności do leczenia implantologicznego.

Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Gdańsku w siedzibie Pracodawców Pomorza rektor Politechniki Gdańskiej (PG), prof. Henryk Krawczyk i prezes zarządu Vivadental sp. z o.o., do którego należy Europejskie Centrum Implantologii i Estetyki oraz dr Violetta Szycik.

- Jest bardzo duże zapotrzebowanie na uzupełnienie braków zębowych u polskich pacjentów, ale niestety leczenie implantologiczne jest metodą bardzo drogą i wiele osób na to nie stać - tłumaczy dr Szycik.

Umowa docelowo przewiduje wypracowanie całkowicie nowych produktów, które ma charakteryzować trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytwarzania.

Efektów współpracy można się spodziewać w perspektywie kilku lat. Zgodnie z umową, mają być prowadzone badania w oparciu o innowacyjne technologie w zakresie doskonalenia metod zabiegowych z zastosowaniem biomateriałow, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu.

Lider Zespołu Biomateriałów Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania Wydziału Mechanicznego PG, prof. Andrzej Zieliński powiedział PAP, że uczelnia może zaoferować firmie szereg pomysłów i technologii, które są opracowane lub są opracowywane. Wyjaśnił, że naukowcy będą pracować m.in. nad tym, aby implanty szybciej zrastały się z kością i żeby organizm ich nie odrzucał.

Uczestniczący w podpisaniu umowy marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że jeśli chcemy, aby województwo się rozwijało, to biznes powinien częściej korzystać z efektów nauki. Powiedział, że od kilku lat region czeka na tego typu kontakty, na współpracę naukowców z biznesem. Zaznaczył, że na nowe laboratoria, na rozbudowę uczelni kierowane są wielkie środki i paradoksem byłoby, jeśli nie moglibyśmy tego wykorzystać. 

Potencjałem technologicznym niezbędnym do realizacji zadań dysponuje Laboratorium Biomateriałów Centrum Zaawansowanych Technologii POMORZE na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. W laboratorium prowadzone są badania m.in. nad bioaktywnymi endoprotezami, implantami personalizowanymi oraz implantami kompozytowymi na elementy kostne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH