Bezinwazyjne metody badania umożliwiające wczesne wskazanie, czy dana osoba jest zagrożona np. chorobą nowotworową, to jedno z osiągnięć prof. Romana Kaliszana z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor jest jednym z tegorocznych laureatów nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najwybitniejszych polskich naukowców. Otrzymał wyróżnienie w kategorii „badań na rzecz rozwoju społeczeństwa”.

Jak mówił prof. Tadeusz Maliński w laudacji na cześć naukowca, laureat jest przez wielu uważany za człowieka renesansu, bo jego interdyscyplinarne prace na rzecz społeczeństwa i ludzkości łączą m.in. chemię i fizykę. Dlatego trudno wyobrazić sobie lepszego kandydata do zwycięstwa w tej kategorii.

– Osiągnięcia profesora w dziedzinie farmakologii i diagnostyki klinicznej są na światowym poziomie – wyjaśniał prof. Maliński.

Również sam prof. Kaliszan do swoich największych osiągnięć naukowych zalicza badania ukierunkowane na stworzenie nowych nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Dzięki nim można wyodrębnić osoby, które mogą być zagrożone chorobą nowotworową ze względu na cechy genetyczne albo wpływy środowiskowe. Metody opracowane przez prof. Kaliszana umożliwiają wczesne zdiagnozowanie chorób, wykrycie potencjalnego zagrożenia nimi, jak również dobranie indywidualnej farmakoterapii.

– Tak, jak różne czynniki - np. alkohol inaczej działają na każdego człowieka, tak samo różnie wpływają na nas leki. By zoptymalizować ich działanie nie należy stosować podejścia klasycznego: dwa razy dziennie po 500 mg. Musimy dla każdego wybrać właściwy lek i podawać go we właściwej dawce – tłumaczył PAP prof. Kaliszan.

Takiej terapii nie można dobrać na podstawie jednego pomiaru, np. masy ciała czy wzrostu.

– Należy dokonać analizy biochemicznych składników naszego organizmu, bo u każdego z nas one występują, ale w różnych ilościach – tłumaczył prof. Kaliszan.

Bioinformatyka jest jednym z podstawowych zainteresowań naukowych prof. Kaliszana. Dzięki tym zainteresowaniom wraz ze swoim zespołem opracował nowoczesną metodykę do diagnozowania nowotworów w oparciu o chemoinformatyczną analizę próbek moczu. Do jego sukcesów naukowych można również zaliczyć metodę opartą na biosensorach do skryningu potencjalnych leków przeciw chorobie Alzheimera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH