GUMed: ruszy program badań nad nowotworami Naukowcy chcą opracować charakterystykę mutacji rakowych w komórkach w wyniku procesu starzenia. Fot. Fotolia

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, dzięki środkom z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, powstanie centrum naukowe specjalizujące się w badaniach nad nowotworami.

Jak poinformowała w środę (10 stycznia) Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, na realizację projektu w GUMed przyznano ponad 39 mln zł. Ten nowy ośrodek naukowy ma się specjalizować w badaniach nad anomaliami genetycznymi nabytymi w ciągu życia - jako czynnikami ryzyka nowotworów i innych chorób.

Ośrodkiem kierować będą prof. Jan Dumański z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) oraz dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. GUMed.

Naukowcy ci chcą opracować charakterystykę mutacji w normalnych komórkach w wyniku procesu starzenia. Spróbują wykorzystać te wyniki w przedklinicznej diagnostyce chorób nowotworowych - w momencie, zanim pojawią się pierwsze oznaki raka (lub nim można go stwierdzić radiologicznie).

- Ponieważ w ogromnej większości przypadków wczesna diagnoza nowotworu decyduje o szansach na wyleczenie, nasze badania mogą mieć duży wpływ na zmniejszenie śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych - mówi prof. Jan Dumański.

Prace będą prowadzone przez pięć grup badawczych. Strategicznym partnerem zagranicznym będzie Uniwersytet w Uppsali.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) jest realizowany przez FNP od listopada 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Program ma umożliwić powstanie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących konkurencyjne w skali światowej badania naukowe.

W rozstrzygniętych dotąd konkursach (łącznie z bieżącą edycją) finansowanie w wysokości 262 mln zł przyznano siedmiu projektom badawczym z różnych dyscyplin naukowych: cztery z nich realizowane są w Warszawie, a trzy w Gdańsku. Nabory do kolejnych konkursów w programie MAB zostaną ogłoszone w styczniu (dla projektów realizowanych poza województwem mazowieckim) i w kwietniu br. (standardowy konkurs).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH