Fundusz inwestycyjny rozwija badania nad lekiem onkologicznym Spółka chce wprowadzić na rynek dendrymery jako leku w przewlekłej białaczce limfocytowej, Fot. archiwum RZ

Fundusz zalążkowy INNOventure wraz z Fundacją Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego powołał do życia spółkę odpowiedzialną za wprowadzenie na rynek dendrymerów jako potencjalnego leku w przewlekłej białaczce limfocytowej.

Dendrymery to nanocząstki, które wykorzystywane są do transportu substancji aktywnych w warunkach biologicznych i do tej pory próbowano je wykorzystać do przenoszenia niektórych leków w organizmie człowieka.

Dr Ida Franiak-Pietryga, biolog/biofizyk, specjalista w zakresie diagnostyki chorób białaczkowych, odkryła, że dendrymery mogą - po pewnej modyfikacji struktury chemicznej - same powodować śmierć komórek białaczkowych.

Innowacyjność tego wynalazku opiera się na zastosowaniu dendrymerów jako substancji aktywnych, per se, które mogą być głównym składnikiem lekarstwa. Nie muszą one być jedynie przekaźnikiem leków.

- Badania, które przeprowadziłam, pokazały, że dendrymery z doczepionymi cukrami na zewnętrznych wiązaniach mogą zmusić komórkę białaczkową do samobójstwa, a zarazem nie są szkodliwe dla zdrowych komórek organizmu - tłumaczy dr Ida Franiak-Pietryga.

Badania nad dendrymerami prowadzone są przez zespół naukowy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem prof. Marii Bryszewskiej. Jak mówi dr Ida Franiak-Pietryga - obecnie dyrektor ds. badań i rozwoju w spółce GeneaMed - badania przeszły już część fazy przedklinicznej (in-vitro) i teraz przed naukowcami kolejne kosztowne doświadczenia.

Wprowadzenie na rynek nowego leku to proces niezwykle kosztowny. Naukowcy, którzy mają pomysł i wiedzę, potrzebują wsparcia i organizacyjnego, i finansowego.

- Jako Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego, która wspiera i organizuje współpracę pomiędzy światem biznesu a środowiskiem akademickim, postanowiliśmy zaangażować się w projekt badań nad dendrymerami, bowiem dotychczasowe wyniki badań są bardzo obiecujące - mówi Ewa Postolska, prezes Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.

Fundacja Akcelerator jako pomysłodawca projektu komercjalizacji badań nad dendrymerami prowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim poszukiwała funduszu, który wsparłby przedsięwzięcie. Zgłosiła się do krakowskiego funduszu zalążkowego INNOventure.

Fundusz zalążkowy INNOventure specjalizuje się w poszukiwaniach efektów prac badawczo-rozwojowych na polskich uczelniach.

INNOventure jest funduszem inwestycyjnym, którego celem jest biznesowe wsparcie naukowców, wynalazców i inżynierów w komercyjnym rozwijaniu ich projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH