
Nie wszyscy alkoholicy, którzy wymagają przeszczepu wątroby, powinni wcześniej dowieść, że są w stanie utrzymać sześciomiesięczną abstynencję - twierdzą francuscy badacze na łamach "New England Journal of Medicine", wywołując kolejną falę debaty wśród lekarzy i pacjentów.
Badania przeprowadzone w grupie 26 osób cierpiących na ostre alkoholowe zapalenie wątroby wykazały, że zdecydowana większość pacjentów, którzy otrzymali wątrobę bez wydłużonego okresu oczekiwania, rzuciła nałóg i nie wracała do niego przez kolejne lata.
Stan zdrowia wszystkich pacjentów przed operacją był na tyle poważny, że prawdopodobieństwo przeżycia sześciu miesięcy bez przeszczepu było znikome. We wszystkich przypadkach pacjenci mogli liczyć an wsparcie ze strony rodziny lub przyjaciół.
- Surowe przestrzeganie reguły sześciu miesięcy może być niesprawiedliwe w stosunku do tych pacjentów. Zasługują na nową wątrobę w takim samym stopniu, jak inne osoby, z których wiele cierpi na choroby spowodowane niezdrowym stylem życia, m.in. otyłością czy zażywaniem narkotyków - przekonuje autor badań dr Philippe Mathurin, pracujacy w szpitalu Huriez w Lille.
Sześć miesięcy po przeszczepie przy życiu pozostało 77 proc. pacjentów, porównaniu z 23 proc. alkoholików, którym nie udało się otrzymać nowej wątroby. Po 2-3 latach do nałogu wróciły jedynie trzy osoby, podczas gdy wśród alkoholików, którzy udowodnili, że są zdolni do 6-miesięcznej abstynencji odsetek osób popadających z powrotem w nałóg wynosi średnio 30 proc.
W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku wykonano 6,3 tys. przeszczepów wątroby, a ponad 1,4 tys. pacjentów zmarło oczekując na organ - wynika z danych organizacji United Network for Organ Sharing (UNOS). Jej przedstawiciele uważają, że dodanie kolejnych alkoholików do listy pogorszyłoby sytuację osób, które nie niszczyły świadomie swoich organów.
Niemal co piąty przeszczep wątroby w USA dotyczy pacjenta aktualnie lub w przeszłości cierpiącego na chorobę alkoholową. Zazwyczaj szpitale wymagają udowodnienia zdolności do sześciomiesięcznej abstynencji, by upewnić się, czy kandydat poważnie traktuje problem.
- Wyzwanie, jakie stawia przed nami ten artykuł, polega na opracowaniu lepszych metod zarówno leczenia choroby alkoholowej, jak i ustalania, u których pacjentów przeszczep zakończy się powodzeniem - podsumowuje dr Robert S. Brown Jr., dyrektor transplantologii w Centrum Medycznym przy Uniwersytecie Kolumbia.

- 15:10 Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne
- 14:57 Składnik marihuany działa antyuzależnieniowo - u szczurów
- 14:35 Kielce: sąd rozpatrywał sprawę dyscyplinarek w świętokrzyskim pogotowiu
- 14:14 Smartfony pomogą w chorobie dwubiegunowej?
- 14:01 Do Sejmu nie wpuszczono fizjoterapeutów
- 13:40 Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie
- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 12:44 Premier Mateusz Morawiecki podpisał Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych