Fińscy badacze o tolerancji ludzkiego organizmu na pracę zmianową Praca zmianowa rozregulowuje zegar biologiczny, co może doprowadzić do zaburzeń snu i przewlekłego zmęczenia. Fot. Archiwum

Tolerancja ludzkiego organizmu dotycząca pracy zmianowej może zależeć od mutacji genetycznej, która wpływa na produkcję receptora dla melatoniny - hormonu regulującego rytm okołodobowy - przekonują fińscy badacze na łamach pisma "Sleep".

Nie wszystkie osoby są w stanie przyzwyczaić się do pracy zmianowej. Problemem jest przede wszystkim to, że rozregulowuje ona zegar biologiczny (rytm okołodobowy), co może doprowadzić do zaburzeń snu i przewlekłego zmęczenia. Tolerancja na ten system pracy różni się jednak pomiędzy ludźmi. Jedynie część pracowników zmianowych cierpi na zaburzenia snu, odczuwa zmęczenie, a wręcz wyczerpanie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach we współpracy z kolegami z innych ośrodków naukowych w Finlandii sprawdzali genetyczne podłoże tych różnic wśród fińskich pracowników pracujących na zmiany. Zebrano od nich dane na temat objawów wyczerpania z powodu pracy i porównano całe ich genomy.

Okazało się, że powszechna zmiana w odcinku DNA w pobliżu genu kodującego receptor melatoniny 1A (MTNR1A) miała związek z małą tolerancją na pracę zmianową i związane z tym uczucie wyczerpania. Zależność tę potwierdzono w grupie 753 pracowników zmianowych, uczestniczących w fińskim badaniu pt. Health 2000, a także wśród innych pracowników zmianowych, np. zatrudnionych w lotnictwie cywilnym.

Autorzy pracy ustalili też, że zidentyfikowana przez nich mutacja ma związek z obniżoną aktywnością genu dla receptora melatoninowego w mózgu. Efektem tego jest mniejsza liczba tych receptorów w neuronach, przez co melatonina nie może sprawnie regulować rytmu okołodobowego. Dlatego osoby posiadające tę zmianę genetyczną są bardziej narażone na zaburzenia zegara biologicznego pod wpływem ekspozycji na światło w nocy.

Naukowcy podkreślają, że odkryty przez nich wariant może tylko częściowo tłumaczyć różnice w tolerowaniu pracy zmianowej między ludźmi. Nie można go jednak wykorzystywać do określania tego, jak dana osoba będzie znosić ten system pracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH