Eksperci: rozwój biotechnologii wymaga wsparcia państwa Rozwój biotechnologii wymaga wsparcia państwa - mówili eksperci w Pałacu Prezydenckim. Fot. Archiwum

Rozwój przemysłu biotechnologicznego w Polsce wymaga wsparcia ze strony państwa; trzeba mieć jednak świadomość ryzyka tych inwestycji - mówili eksperci podczas debaty, która odbyła się w czwartek (19 października) w Pałacu Prezydenckim.

Panel dyskusyjny "Biotechnologia - jakie korzyści dla Polski?" był częścią konferencji "Technologie przyszłości. Biotechnologia". Wzięli w niej udział przedstawiciele nauki i biznesu.

- Istnieje szereg działań, które należałoby podjąć, aby rzeczywiście startupy powstawały w obszarze nie tylko biotechnologicznym, ale w ogóle w obszarach innowacyjnych - stwierdziła podczas panelu dr Edyta Kocyk, prezes firmy Sildy. Dodała, że zazwyczaj za najważniejsze tego typu działanie uznaje się ulgi podatkowe.

- Do końca się z tym nie zgodzę, ponieważ należy spojrzeć na problem holistycznie i zacząć od wsparcia w stworzeniu produktu, który będzie możliwy do komercjalizacji, czyli stworzenie projektów i programów, które umożliwiałyby wdrożenie danego produktu na rynek - przekonywała.

Dr Kocyk zwróciła też uwagę na to, że dużą przeszkodą we wdrażaniu nowych produktów biotechnologicznych są obawy polskich odbiorców. Wspomniała, że rozwiązanie przygotowane przez jej firmę musiała najpierw wdrożyć w szpitalu w Szwajcarii, a dopiero potem udało się to w polskim szpitalu. - Decydenci w obszarze, w którym nasza firma działa, obawiali się wzięcia odpowiedzialności za innowacje, za nowe rozwiązania - dodała.

Z kolei dr Maciej Wieczorek z firmy Celon Pharma podkreślał konieczność wzajemnego zrozumienia ze strony zaangażowanych w projekty biotechnologiczne naukowców i przedsiębiorców.

- Moje doświadczenia wskazują, że odnoszą sukces wyłącznie te firmy, w których przedsiębiorca staje się naukowcem, bądź naukowiec przedsiębiorcą. Tylko te przedsiębiorstwa, które potrafią odpowiednio przeanalizować, odpowiednio zidentyfikować ryzyko - i naukowo-badawcze, i finansowe - te przedsiębiorstwa zwyciężają i osiągają sukces - powiedział.

Z taką oceną nie zgodził się prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA), członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. - Chodzi o utworzenie odpowiedniego teamu, wymuszenie pewnej współpracy między naukowcami - stwierdził.

Zwrócił przy tym uwagę, że inwestycje w biotechnologię są inwestycjami wysokiego ryzyka - większość z nich nie zakończy się bowiem sukcesem. - Dając pieniądze na startupy zakładamy, że większość startupów padnie, ale w tym momencie kształcimy kadrę - biotechnologia musi być zbudowana na trupach tych pierwszych startupów i na sukcesach wybranej grupy. Trzeba zrozumieć ten poziom ryzyka - mówił.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH