Eksperci: przemysł biotechnologiczny w Polsce potrzebuje kapitału

Noblistka z dziedziny chemii prof. Ada Yonath z Izraela oraz reprezentant amerykańskiej branży biotechnologicznej G. Steven Burril są gośćmi odbywającego się w Łodzi BioForum - spotkania poświęconego rozwojowi branży biotechnologicznej.

- Głównym celem forum, na którym spotykają się przedstawiciele nauki i biznesu, jest doprowadzenie do powstawania nowych firm biotechnologicznych. W Polsce działa niewiele takich innowacyjnych firm. Posiadamy dobrze przygotowaną kadrę naukową i absolwentów studiów biotechnologicznych, jednak do rozwoju przemysłu potrzebni są inwestorzy - powiedział na środowej (28 maja) konferencji prasowej prezes firmy doradczej Bio-Tech Consulting prof. Tadeusz Pietrucha.

Dobre zdanie o młodych polskich naukowcach oraz firmach biotechnologicznych tworzonych przez Polaków ma prof. Yonath, która w 2009 r. otrzymała nagrodę Nobla za badania z dziedziny krystalografii.

- Podziwiam ich zapał i sposób podejścia do pracy oraz dobrą organizację. Warto pamiętać, że w Izraelu, skąd pochodzę, podwaliny nowych technologii stworzone zostały właśnie przez emigrantów z Polski - zaznaczyła.

Jej zdaniem przeszkodą w rozwoju branży biotechnologicznej może być rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami środowisk biznesowych, którym zależy na uzyskaniu szybkiego zysku, a specyfiką badań naukowych, prowadzonych niejednokrotnie latami i wymagającymi dużych nakładów finansowych.

Prof. Yonath zilustrowała te rozbieżności przykładem z początków swojej własnej kariery. W pracy doktorskiej chciała zająć się badaniem kolagenu i napotkała duży opór ze strony promotora.

- Mój profesor nie widział sensu w badaniu tego "nudnego białka". Tymczasem w ciągu kolejnych 20 lat kolagen stał się ważnym surowcem, wykorzystywanym w kosmetyce, chirurgii, do leczenia ran. Ja sama, po 50 latach, mam zamiar wznowić prace nad kolagenem - dodała.

Zdaniem G. Stevena Burrilla, który zajmuje się rozwijaniem przemysłu biotechnologicznego w USA, polski przemysł innowacyjny nie ma szans intensywnego rozwoju bez wsparcia ze strony zagranicznych firm. Choć uważa, że nasza myśl techniczna jest na wysokim poziomie i w kraju jest potencjał naukowy, to Polsce brakuje kapitału do rozwoju tej wymagającej branży.

Na łódzkim BioForum, które jest największym tego typu wydarzeniem w Europie Środkowej, obok wykładów z zakresu biobiznesu, innowacji biotechnologicznych w medycynie i weterynarii oraz komercjalizacji wynalazków odbywają się spotkania potencjalnych partnerów: inwestorów, menadżerów firm i naukowców. Specjalny panel poświęcono rozwojowi biobiznesu w Ameryce Południowej, gdzie ten sektor gospodarki rozwija się obecnie najszybciej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH