Eksperci: otyłość wpływa na zaburzenia erekcji

Nadwaga i otyłość u mężczyzn grożą problemami z potencją. Są one zarówno efektem chorób powiązanych z otyłością, jak i niezależną przyczyną problemów seksualnych - poinformowano podczas IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w Zawierciu (Śląskie).

Doc. Paweł Bogdański z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przytoczył m.in. wyniki badań pacjentów z zaburzeniami erekcji. Stwierdzono, że blisko 8 na 10 z nich miało nieprawidłowy wskaźnik masy ciała. Inne badania wskazują, że nadwaga wiąże się z 1,5-krotnym wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzenia erekcji, otyłość - z ponad 3-krotnym. 

Z kolei badania przekrojowe przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i 5 krajach europejskich, oceniające związek zaburzeń erekcji z częstością występowania otyłości i nadwagi, jednoznacznie wskazały, że w krajach, w których większy procent mężczyzn miał prawidłową masę ciała, rzadziej występowały zaburzenia erekcji niż w krajach, w których wskaźnik masy ciała był wyższy.

- Bez wątpienia duży wpływ na pojawienie się zaburzeń erekcji mają choroby epidemiologicznie związane z otyłością, jak cukrzyca, nadciśnienia tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Cukrzyca typu 2, silnie związana z epidemią otyłości, przyspiesza częstość występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn średnio o 10 do 15 lat - powiedział doc. Bogdański. 

Z kolei zaburzenia erekcji u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym dotyczą - według niektórych opracowań - 50-60 proc. mężczyzn zmagających się z tą chorobą. Inny bardzo ważny czynnik wystąpienia zaburzeń erekcji to miażdżyca. - Zaburzenia erekcji w 50 proc. związane są z tą przewlekłą chorobą - mordercą XXI w. Wiemy też, że otyłość w wielu różnych mechanizmach przyspiesza rozwój miażdżycy - mówił naukowiec. 

Przypomniał, że naczynia krwionośne doprowadzające krew do prącia mają wielkość 1-2 milimetra. - Zaburzenia erekcji to wczesny marker rozwoju miażdżycy, bo w tak małych naczyniach, o tak małym przekroju zwężenia krytyczne pojawiają się częściej i szybciej - mówił.

Wśród mechanizmów tłumaczących bezpośredni wpływ otyłości na zwiększone ryzyko zaburzeń erekcji analizowane są zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcji śródbłonka i insulinooporność. - Kluczowe znacznie dla zaburzeń erekcji ma obniżone stężenie testosteronu, co wpływa również na zmianę histologiczną tkanek prącia - powoduje ubytek włókien elastycznych w otoczce białawej prącia oraz ubytek komórek mięśni gładkich w ciałach jamistych, które w obu przypadkach zastępowane są kolagenem - tłumaczył Bogdański.

W efekcie tych niekorzystnych procesów pojawia się deficyt tlenku azotu, który jest podstawowym mediatorem odpowiedzialnym za rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych - podstawowego elementu niezaburzonej erekcji. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH