Eksperci: medycyna powinna być priorytetem polskiej innowacyjności

Przemysł farmaceutyczny i medyczny powinien być jedną z dziedzin o priorytetowym znaczeniu w rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki - uznali posłowie i eksperci podczas posiedzenia sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Komisja obradowała nad strategicznymi perspektywami rozwoju nowoczesnych terapii przez krajowy przemysł medyczny. Dyskusje otworzył wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, który powiedział, że sektor farmaceutyczny jest niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o liczbę przedsiębiorstw innowacyjnych. 

- Nowoczesne technologie skracają czas hospitalizacji, pozwalając chorym szybciej wrócić do zdrowia i pełnej sprawności. Dlatego opracowanie i wprowadzenie środków wykorzystujących innowacje spełniające oczekiwania ludności odnośnie wysokiej efektywności leczenia jest dzisiaj głównym problemem społecznym w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej - podkreślił wiceminister. 

Prof. Jan Lubiński, reprezentujący Polską Platformę Technologiczną Innowacyjnej Medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, powiedział, że przemysł medyczny, z sektorem farmaceutycznym na czele, na całym świecie pełni kluczową rolę jeśli chodzi o rozwój innowacyjności. Koncerny farmaceutyczne są jednymi z najważniejszych graczy w gospodarce, bo silna branża farmaceutyczna daje znaczne korzyści ekonomiczne. 

Szczeciński uczony, przedstawił wyniki badań OBOP, które wykazały, że 65 proc. Polaków uważa medycynę i opracowywanie nowych leków za najważniejszy obszar badań. 82 proc. ankietowanych chce, żeby rząd wspierał pozyskiwanie nowych terapii. 

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą, zwrócił uwagę, że w Polsce trzeba przede wszystkim stworzyć klimat sprzyjający rozwojowi innowacyjności, bo mamy w tym względzie wieloletnie zaniedbania. I nie należy zbyt szybko czekać na efekty badań.

Według prof. Andrzeja Górskiego, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, konieczne jest zwiększenie nakładów na badania naukowe.

- Nie będziemy mieli postępu, jeśli tego nie zmienimy - dodał. W Polsce zgłaszane są zaledwie 4 patenty na 1mln mieszkańców. To wielokrotnie mniej od średniej europejskiej, która wynosi 128 patentów.

Prof. Andrzej Mackiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dodał, że państwo powinno pomagać uczonym zakładać własne małe firmy innowacyjne, w których powstają zaawansowane rozwojowo technologie. Po osiągnięcia takich firm coraz częściej sięgają koncerny farmaceutyczne, które pozbywają się zbyt kosztownego własnego zaplecza badawczego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH