Eksperci alarmują: niecałe 2 proc. Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła

Aż 98 proc. Polaków ma różnie nasilone stany zapalne przyzębia, w tym dziąseł - alarmują lekarze. Przypominają zarazem, że grozi to nie tylko utratą zębów, ale też zwiększa znacznie ryzyko zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy oraz przedwczesnych porodów.

Periodontolodzy mówili o tym w sobotę (29 marca) podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach I Kongresu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, który odbywał się w dniach 28-29 marca w Warszawie.

Jak przypomniała prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i krajowy konsultant w dziedzinie periodontologii, mianem choroby przyzębia (inaczej paradontoza - red.) określa się chorobę zapalną tkanek otaczających zęby, w tym dziąseł. Rozwija się ona na skutek zaburzeń we florze bakteryjnej jamy ustnej oraz osłabienia odpowiedzi immunologicznej gospodarza.

Badania przeprowadzone w kilku dużych miastach Polski wśród osób w wieku 35-44 lata oraz 65-74 lata wykazały, że tylko ok. 1,7 proc. ma zdrowe dziąsła, a 18,5 proc. (tj. blisko jedna piąta) ma zaawansowaną chorobę przyzębia (obecność kieszonek przyzębnych o głębokości powyżej 6 mm), która wymaga leczenia specjalistycznego u periodontologa.

Prof. Górska oceniła te wyniki jako "tragiczne" - Nieleczenie zapalenia przyzębia może prowadzić nie tylko do utraty uzębienia, ale jest też potencjalnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, pogarsza przebieg cukrzycy, zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej wagi urodzeniowej u dziecka - tłumaczyła

Specjalistka przytoczyła też wyniki polskich badań (Perio-Kardio) wśród pacjentów po świeżym zawale serca (2-3 dni po zawale), o średniej wieku 55 lat. W grupie tej nie znaleziono osób ze zdrowym przyzębiem, 15 proc. osób nie miało własnych zębów, a ok. 40 proc. osób miało zaawansowaną chorobę przyzębia (tj. kieszonki głębokie na 6 mm). - Wyniki wśród osób po świeżym zawale były dużo gorsze w porównaniu nawet z przebadaną grupą osób starszych - zaznaczyła prof. Górska.

Dr Maciej Nowak, konsultant wojewódzki ds. periodontologii dla województwa mazowieckiego, wyjaśnił, że aktywny stan zapalny przyzębia wpływa na rozwój blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, zwiększa ryzyko jej oderwania się, zaczopowania jakiegoś naczynia krwionośnego i wywołania zawału serca lub udaru mózgu. Przywołał wyniki badań naukowych, które wykazały, że w blaszce miażdżycowej znajduje się materiał genetyczny tych samych bakterii, które wywołują stany zapalne przyzębia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH