Eksperci: 61 proc. Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu

Aż 61 proc. dorosłych Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, ale dwie trzecie o tym nie wie. Tymczasem jest to, obok nadciśnienia tętniczego i palenia papierosów, główny czynnik ryzyka zawałów serca i udarów mózgu - przypominają eksperci.

Mówili o tym w poniedziałek (28 października) w Warszawie na konferencji naukowej pt. "Jak poprawić zdrowie Polaków? Wykład Roku 2013: Hipercholesterolemia na świecie i w Polsce", którą zorganizował Komitet Zdrowia Publicznego PAN.

W rozmowie z PAP przewodniczący Komitetu dr hab. Tomasz Zdrojewski przypomniał, że z ostatnich badań NATPOL 2011 wynika, iż zbyt wysoki poziom całkowitego cholesterolu, tj. 190 mg/dl (miligramów na decylitr), ma 61 proc. (ok. 18 mln) dorosłych Polaków w wieku 18-79 lat. Aż 65 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy i w związku z tym nie podejmuje żadnych działań, by to zmienić. Nadmierne stężenie trójglicerydów (lipidów, które również mają wpływ na ryzyko chorób układu krążenia) ma od 15 do 40 proc. Polaków.

Co więcej, z badania NATPOL wynika również, że zaledwie 7 proc. mężczyzn i 8 proc. kobiet z hipercholesterolemią (tj. zbyt wysokim poziomem cholesterolu) jest dobrze leczonych. Tymczasem, jak zaznaczył prof. Krzysztof Narkiewicz, konsultant krajowy ds. nadciśnienia tętniczego, zbyt wysoki poziom cholesterolu należy do trzech najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH zwrócił uwagę, że umieralność z powodu chorób układu krążenia pozostaje dominującą przyczyną różnic w oczekiwanej długości życia między mieszkańcami Polski a krajów starej UE. Obecnie mężczyźni w kraju żyją o ponad 4 lata krócej niż przeciętny mężczyzna w UE, w przypadku kobiet różnica wynosi ok. 2 lat

Jego zdaniem, aby zbliżyć się do średniej UE pod względem oczekiwanej długości życia, Polska powinna położyć decydujący nacisk na radzenie sobie z tymi właśnie schorzeniami. - Dzięki temu zmniejszymy też zróżnicowanie stanu zdrowia w Polsce związane z wykształceniem i miejscem zamieszkania - powiedział specjalista.

Eksperci zgodzili się, że jednym z elementów profilaktyki tych schorzeń jest zapobieganie hipercholesterolemii w ogólnej populacji poprzez: upowszechnianie zdrowego stylu życia (np. ograniczanie spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów tzw. trans) oraz rozwiązania ekonomiczne i prawne (np. większe opodatkowanie żywności bogatej w niezdrowe tłuszcze), a także poprzez skuteczne leczenie zaburzeń lipidowych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH