Edynburg: naukowcy o drodze do nowych metod leczenia niepłodności FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Po raz pierwszy udało się komórkę jajową sztucznie doprowadzić do dojrzałości od najwcześniejszego etapu jej rozwoju. Dokonanie to może m.in. pomóc w zachowaniu płodności kobiet leczonych onkologicznie.

Naukowcy z University of Edinburgh i ich współpracownicy z innych ośrodków donieśli, że za pomocą technik laboratoryjnych doprowadzili do pełnej dojrzałości komórki jajowe pobrane z jajników w najwcześniejszym stadium ich rozwoju.

Jeśli ich technika zostanie dopracowana i zatwierdzona do użycia, może pomóc pacjentkom onkologicznym. Dzięki niej niedojrzałe komórki pobrane od kobiet przed uszkadzającym płodność leczeniem nowotworów będą mogły być hodowane w sztucznych warunkach i wszczepione do organizmu po terapii.

- Możliwość zapewnienia pełnego rozwoju ludzkim komórkom jajowym w laboratorium może poszerzyć spektrum dostępnych terapii niepłodności - podkreśla kierująca pracami prof. Evelyn Telfer.

- Pracujemy teraz nad optymalizacją warunków wspierających rozwój jajeczek i badamy ich stan. Chcemy się też dowiedzieć - co uzależnione jest od uzyskania zgody prawnej - czy komórki te mogą zostać zapłodnione - wyjaśnia badaczka.

Jak tłumaczą autorzy eksperymentu, obecnie pacjentki mogą korzystać z metody pobrania i późniejszego wszczepienia fragmentu jajnika. Jednak ta metoda wiąże się z ryzykiem ponownego wprowadzenia do organizmu nowotworu.

Nowe dokonanie, opisane w piśmie "Molecular Human Reproduction", oznacza także inne korzyści. Dzięki niemu naukowcy zrozumieli lepiej różne etapy dojrzewania komórek jajowych, co może pomóc także w pracach nad innymi terapiami niepłodności czy w medycynie regeneracyjnej.

Badacze twierdzą, że ich sukces jest efektem badań, trwających - bagatela - aż 30 lat. Komórki pobrane od pacjentek przechodzących rutynową operację udało się doprowadzić do dojrzałości. Wcześniej trzeba było rozpoznać i zastosować substancje chemiczne, pozwalające na rozwój komórek.

We wcześniejszych eksperymentach naukowcom udało się już uzyskiwać potomstwo myszy z hodowanych w laboratorium komórek jajowych. Udało się także doprowadzić do dojrzałości komórki ludzkie, lecz tylko z komórek na późnym etapie rozwoju.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.ed.ac.uk/news/2018/lab-grown-eggs-could-aid-fertility-treatments

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH