Rejestratory Holtera są powszechnie stosowane w standardowych badaniach serca. Zespół Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej zaprojektował i uruchomił zmodyfikowany system akwizycji danych. Innowacyjne modyfikacje polegają na dostosowaniu urządzenia do nowych typów badań.

Rejestrator Holtera monitoruje rytm serca na podstawie jego aktywności elektrycznej. Jest to możliwe dzięki elektrodom umieszczonym na ciele pacjenta. Badanie pozwala zapisać krótkotrwałe i napadowe zaburzenia rytmu niemożliwe do wykrycia podczas standardowego badania EKG. Zespół polskich badaczy: mgr inż. Artur Burtka i mgr inż. Zbigniew Kulesza pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Andrzeja Napieralskiego pracował nad wykorzystaniem wymiennej pamięci flash w rejestratorze.

Jak wyjaśniają naukowcy, przykładem nowego zastosowania klinicznego jest badanie polegające na wykrywaniu alternansu załamka T, stosowanego w ocenie zagrożenia złośliwą arytmią komorową. Schorzenie to może skutkować nagłym zgonem sercowym. Badanie wykonuje się dotąd wyłącznie za pomocą specjalnych, stacjonarnych urządzeń.

Bardzo zaawansowane prace nad zastosowaniem rejestratorów Holtera w wykrywaniu alternansu są prowadzone pod kierunkiem prof. Andrzeja Napieralskiego w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ przy współpracy z dr Ewą Trzos z II Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kierowanej przez prof. dr hab. med. Marię Krzemińską-Pakułę. Innowacja polega m.in. na zastosowaniu nowoczesnych torów analogowych filtrów i wzmacniaczy oraz wysokiej rozdzielczości przetworników analogowo cyfrowych.

– Urządzenie wykorzystuje niezwykle nowoczesny, wysoce zminiaturyzowany 32-bitowy mikroprocesor charakteryzujący się dużą mocą obliczeniową, potrzebną w trakcie  wykonywania nowych, zaawansowanych analiz rejestrowanego sygnału. Jego istotną cechą jest niezwykle mały pobór prądu. Ponadto wyposażono je w obsługę kart pamięci typu Flash oraz odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające również przeglądanie zarejestrowanego oraz bieżącego przebiegu pracy serca otrzymanego na podstawie sygnału z elektrod – tłumaczy prof. Napieralski.

Naukowcy rozwijają istniejące urządzenie, opracowując wersję do badań wielokanałowych i ostatecznie implementując algorytmy przeznaczone do wykrywania alternansu załamka T. Prace nad algorytmami prowadzone są przez dr. Marka Kamińskiego i mgr. Jakuba Chłapińskiego przy ścisłej współpracy z dr Ewą Trzos.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH