Dogoterapia w stymulowaniu zachowań komunikacyjnych - to jeden z tematów, który znalazł się w programie wczorajszej I Międzynarodowej Naukowej Konferencji Logopedycznej zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Jak podkreśliła dr Marzena Machoś, jedna z zaledwie kilku logopedów-dogoterapeutów w Polsce, leczenie z pomocą psa to w Polsce wciąż dziedzina młoda, dla której brakuje uregulowań prawnych. Obserwacje, jakie poczyniła podczas dwuletniej pracy terapeutycznej z golden retrieverem, potwierdzają skuteczność tej metody.

Pies pomagał w pracy z dziećmi z zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, rozszczepem podniebienia, uszkodzeniami neurologicznymi, zaburzeniami mowy i połykania. Reagował nie tylko na komendy słowne, ale również na gesty, ponieważ niektóre dzieci z takimi problemami mówią bardzo niewyraźnie.

– Fenomen polega na tym, że pies niczego od dziecka nie wymaga. W czasie zajęć dzieci w jego obecności dużo chętniej mówią i czytają. Mówiłam im, że ja nie będę słuchała i żeby czytały Kostkowi. Pies jest rewelacyjnym motywatorem i nagrodą - podkreślała dr Machoś.

Zastrzegła, że do prowadzenia dogoterapii niezbędne jest zarówno przeszkolenie w tym zakresie, jak i wiedza pedagogiczna. Jeśli jedna osoba nie łączy tych umiejętności, wówczas dogoterapeuta i specjalista znający dziecko, jego schorzenie i potrzebne mu sposoby stymulacji, powinni pracować we dwoje.

Podczas katowickiej konferencji mówiono też o pracy logopedów we wczesnym okresie przyswajania mowy przez dzieci – w razie problemów warto zasięgnąć porady specjalisty jak najszybciej. Omawiano też problemy dotyczące węższych dziedzin, między innymi zaburzeń rozwoju mowy u dzieci z dyskraniami, czyli nieprawidłową budową kości czaszki.

W przypadku osób dorosłych interwencja logopedy jest konieczna między innymi w przypadku osób chorych na schizofrenię, które mają skłonności do tworzenia neologizmów i „własnego języka”, a także pacjentów po udarach lub z uszkodzeniami neurologicznymi na innym tle. Jak podkreśliła Tatiana Lewicka z Centralnego Szpitala Klinicznego ŚUM w Katowicach, w placówkach, w których działają wyspecjalizowane pododdziały udarowe, pomoc logopedów lub neurologopedów jest już standardem.

Konferencję zorganizowano w przypadający w piątek Europejski Dzień Logopedy. Jej celem jest wymiana doświadczeń i uwag na temat metod pracy, pokazanie, że medycyna i logopedia mogą się uzupełniać.

Dziś (7 marca) studenci Uniwersytetu Śląskiego będą mogli zasięgnąć porady logopedów i poddać się bezpłatnej diagnozie. Konsultacji logopedycznych b

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH