Dlaczego bank DNA jest ważny

Europejski Bank DNA we Wrocławiu to pierwsza placówka w kraju, gdzie każdy może zdeponować materiał genetyczny. - Próbki można tu przechowywać nawet do 40 lat, czyli dwukrotnie dłużej niż w innych tego typu ośrodkach na świecie - mówi Alicja Kucharczyk, pomysłodawczyni i wiceprezes Europejskiego Banku DNA. - Mogą być pomocne w leczeniu niektórych chorób, a także przy określeniu ryzyka zachorowania na te schorzenia.

We wrocławskim EBDNA przechowuje się oczyszczone i zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami środowiska DNA. Jest izolowane z próbki krwi żylnej pobranej w naszym ambulatorium.

DNA jest kluczem do zrozumienia ryzyka chorób, które mogą pojawić się nie tylko u nas samych, ale też u naszego rodzeństwa, dzieci i wnuków. Znając to ryzyko mamy możliwość nie tylko lepszej profilaktyki i wykrycia choroby w jej wczesnym stadium, ale nawet zupełnego jej zapobieżenia.

Naukowcy podkreślają od lat potrzebę tworzenia takich banków. Mogą odgrywać one istotną rolę dla poznania mechanizmów powstawania, a co za tym idzie - leczenia takich chorób jak mukowiscydoza, stwardnienie guzowate, niedobory odporności związane z chromosomem X, hemofilia.

Ponadto ważne jest przechowywanie próbek DNA dla chorób, których podłoże wynika z mutacji więcej niż jednego genu. Do tych chorób należą m.in. nowotwory, choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie i wiele, wiele innych. Molekularna kopia zapasowa naszego materiału genetycznego może wskazać nam części DNA, w których wystąpił problem.

Wierzymy, że dzięki rozwojowi nauki testy genetyczne i analiza współdziałania genomu ze środowiskiem wejdą do rutynowej diagnostyki medycznej. Już niedługo koszt sekwencjonowania genomu spadnie do poziomu osiągalnego przez przeciętnego mieszkańca Europy, a każdy noworodek w Unii Europejskiej będzie miał sekwencjonowany genom tuż po urodzeniu.

Podczas oceny uzyskanych wyników na pewno pojawi się wiele indywidualnych niejasności genetycznych, do wyjaśnienia których bardzo cenny będzie dostęp do DNA poprzednich pokoleń.

Dynamiczny rozwój medycyny i biologii molekularnej pozwalają przypuszczać, że po upływie kilkunastu lat próbka naszego DNA lub DNA naszego dziecka, może stać się niezwykle cenną w molekularnej terapii genowej, ponieważ będziemy mieli do dyspozycji źródło DNA bez zmian mutacyjnych, które spowodowały np. powstanie i rozwój nowotworu.

Dziś testy DNA są bardzo drogie. Zdeponowanie DNA pozwala na przeczekanie do czasu, gdy testy te staną się tańsze, lepsze i bardziej informacyjne.

Badania genetyczne staną się prawdopodobnie w przyszłości częścią powszechnego systemu opieki zdrowotnej, na skutek czego pacjenci, lekarze i naukowcy będą zmuszeni nauczyć się podejmowania decyzji uwzględniających te możliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH