Depresja ciężarnych kobiet wpływa na wagę noworodków

Kobiety cierpiące w czasie ciąży na depresję i stany lękowe rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są bardziej narażone na zgon w dzieciństwie - wynika z badań opublikowanych przez pismo BMC Public Health.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie razem z badaczami z Bangladeszu oceniali występowanie objawów depresji i stanów lękowych wśród 720 kobiet w trzecim trymestrze ciąży, z dwóch wiejskich obszarów Bangladeszu.

W ciągu 48 godz. od porodu zważono dzieci urodzone o czasie (w 37 tygodniu ciąży lub później), które nie pochodziły z ciąży mnogiej. Łącznie było to 581 nowo narodzonych dzieci (81 proc.) Wcześniactwo oraz ciąża mnoga wpływają negatywnie na masę ciała noworodka. Następnie, stan zdrowia mam i ich pociech śledzono do 6-8 miesiąca po porodzie.

Depresję stwierdzono u 18 proc. ciężarnych, a lęki u 25 proc. z nich. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak zasobność kobiet, ich niedożywienie w ciąży oraz wsparcie społeczne.

Okazało się, że ciężarne z depresją lub stanami lękowymi ponad dwukrotnie częściej rodziły dzieci ważące mało, tj. 2,5 kg lub mniej.

Masa ciała noworodka jest uważana za wskaźnik tempa wzrostu dziecka w życiu płodowym oraz czynnik istotnie wpływający na jego przeżycie i rozwój. Dzieci, które rodzą się małe – o wadze 2,5 kg lub mniej – są w przyszłości bardziej narażone na zgon i różne schorzenia, takie jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne oraz problemy emocjonalne i psychiczne.

Ponad 90 proc. noworodków o małej masie ciała przychodzi na świat w krajach biednych.

Zdaniem naukowców, praca ta dowodzi, że problemy ze zdrowiem psychicznym ciężarnych są – obok biedy, niedożywienia i złych warunków społeczno-ekonomicznych – bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na śmiertelność i zły stan zdrowia dzieci.

Jak komentuje prowadząca badania Hashima-E-Nasreen z Komitetu Rozwoju Terenów Wiejskich w Bangladeszu (BRAC), jest to bardzo niepokojące, gdyż noworodki o małej masie ciała są znacznie bardziej narażone na zgon w dzieciństwie, co z kolei może nasilać problemy matki ze zdrowiem psychicznym i przyczyniać się do niskiej wagi u kolejnych jej dzieci.

Diagnozowanie i leczenie depresji oraz stanów lękowych u ciężarnych może pomóc w zmniejszeniu odsetka noworodków o małej masie ciała - podsumowują naukowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH