Czy tytoń podgrzewany jest mniej szkodliwy? Polscy naukowcy to zbadają, bo... - Ludzie palą i będą palić dlatego warto prowadzić badania, dzięki którym być może wybiorą mniej szkodliwą formę palenia - wskazuje ekspert z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Fot. Archiwum

Polscy naukowcy badają, czy podgrzewanie tytoniu, zamiast jego spalania - jak w tradycyjnych papierosach - może być mniej szkodliwe dla człowieka. Prof. Joanna Szczepanowska podkreśla, że ludzie palą i będą palić dlatego warto prowadzić badania, dzięki którym być może wybiorą mniej szkodliwą formę palenia.

Chodzi o produkty, w których tytoń się podgrzewa, a nie spala. W tradycyjnym papierosie proces spalania ma miejsce w temperaturze ok. 800 stopni Celsjusza, w przypadku technologii "heat not burn" (np. IQOS) aerozol wytwarzany jest dzięki podgrzaniu tytoniu do temperatury ok. 280 stopni. Dzięki temu powstaje potencjalnie mniej szkodliwych substancji niż w przypadku tradycyjnych papierosów.

Badania prowadzone są przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

- Ludzie od zawsze palili, dziś palą i będą nadal palić. Jeżeli Instytut przyczyni się do tego, że wybiorą mniej szkodliwą formę palenia, to warto prowadzić te badania. Nie zamierzamy dowodzić, że papierosy nie są szkodliwe - powiedziała PAP prof. Joanna Szczepanowska z Instytutu.

Prof. Mariusz Więckowski, który również pracuje w tej jednostce naukowej podkreśla, że badania mają dać odpowiedź, czy wykorzystanie tej nowej technologii - produktów, w których tytoń jest podgrzewany, a nie spalany - jest mniej szkodliwe dla organizmu.

- Substancje, które wydzielają się w trakcie spalania tradycyjnych papierosów, czy substancje wydzielające się podczas podgrzewania tytoniu są wychwytywane i rozpuszczane w rozpuszczalnikach. Następnie ekstraktami tych substancji traktuje się komórki. W ten sposób możemy określić wpływ tych substancji na mitochondria i funkcjonowanie komórek - powiedział PAP Więckowski.

Jak dodał, podczas badań są zbierane informacje o wielu parametrach, które opisują funkcjonowanie mitochondriów.

- Te parametry dotyczą wyglądu mitochondriów, ich struktury, tego jak się poruszają, czy są pofragmentowane, czy nie. Również opisują ich funkcjonowanie, czyli ich zdolność od produkcji ATP. Mitochondria są jednostkami w komórce odpowiedzialnymi za produkcję ATP, cząsteczki energetycznej, która wykorzystywana jest w komórce do większości procesów, umożliwiając w ogóle przeżycie komórki - powiedział.

- Jeśli określimy wpływ tych substancji na mitochondria i całą komórkę, można w pewnym sensie przełożyć te wyniki na szkodliwość danej substancji dla całego organizmu palacza. Jeśli okaże się, że mitochondria funkcjonują lepiej niż w przypadku tradycyjnych papierosów, to palacz, który wykorzystuje nową technologię, czyli podgrzewanie tytoniu, może być mniej narażony na szkodliwe skutki wynikające z toksyczności substancji - podsumował Więckowski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH