Brytyjscy naukowcy wystąpią w tym roku o zgodę na próby kliniczne kontrowersyjnej metody leczenia komórkami macierzystymi. Wyspiarze komórkami z embrionów chcą naprawiać uszkodzenia wzroku i leczyć ze ślepoty.

Byłyby to drugie tego rodzaju badania, ponieważ niedawno amerykańska Geron Corporation uzyskała zezwolenie Biura do spraw Żywności i Leków (FDA) na testy terapii leczącej paraliż. Zespół z University College London (UCL) chce sprawdzić na pacjentach podobny sposób leczenia tyczący się związanego z wiekiem zwyrodnieniowego zapalenia plamki żółtej (AMD).

 - Nasza terapia jest bardzo zaawansowana. Znajdujemy się na ostatnim etapie przedklinicznym i rozpoczęliśmy rozmowy z instytucjami regulującymi prawo na Wyspach. Sukces Geronu daje nam nadzieję, że nasz wniosek, który złożymy za kilka miesięcy, również będzie rozpatrzony pozytywnie. Próby na pacjentach rozpoczęlibyśmy w 2010 lub 2011 r. - powiedział szef projektu Pete Coffey.

Z zarodkowych komórek macierzystych mogą się rozwijać różne tkanki, co otwiera ogromne możliwości ich zastosowania w medycynie. Metoda ta budzi jednak kontrowersje, ponieważ zarodki ulegają zniszczeniu.

Badania Geronu, które rozpoczną się w lecie, będą pierwszą kliniczną próbą terapii opartej na zarodkowych komórkach macierzystych. Pacjentom sparaliżowanym od klatki piersiowej w dół naukowcy wszczepią wyhodowane komórki rdzenia kręgowego. W pierwszej fazie skupią się przede wszystkim na tym, czy terapia jest bezpieczna. Profesor Coffey opracował już metodę hodowania z zarodkowych komórek macierzystych tkanki plamki żółtej, która u ludzi starszych często ulega zwyrodnieniu, co prowadzi do ślepoty.

Wszczepianie komórek macierzystych okazało się skuteczne w leczeniu AMD u zwierząt. W Wielkiej Brytanii metoda ta byłaby początkowo sprawdzana na pacjentach ludzkich z tak zwaną suchą postacią tej choroby, występującą u 90 proc. osób dotkniętych AMD.

Wielu naukowców ostrzega przed pokładaniem nadmiernej nadziei w tej technologii. Geoff Raidsman z UCL, który pracuje nad wykorzystaniem dorosłych komórek macierzystych w leczeniu uszkodzeń kręgosłupa, ma wątpliwości co do metody przyjętej przez Geron. - Nie ma pewności, czy mechanizm, na którym się skupili, jest główną przyczyną paraliżu po uszkodzeniu kręgosłupa. Trzeba to badać, ale przestrzegałbym przed nadmiernymi oczekiwaniami - podkreśla.

Środowiska medyczne w Stanach Zjednoczonych liczą na to, że prezydent Barack Obama pozwoli za państwowe pieniądze pobierać i badać ludzkie komórki macierzyste pochodzące z zarodków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH