Cząsteczki naśladujące DNA - nowy rodzaj leków przyszłości? FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Francuscy badacze opracowali cząsteczki, które tak dokładnie naśladują DNA, że były zdolne m.in. oszukać enzym ważny dla zakażania komórek przez HIV. To może być nowa droga poszukiwania leków - twierdzą naukowcy.

DNA, które przechowuje informację o budowie organizmu, składa się z kilku elementów, które tworzą długie łańcuchy układające się w podwójną spiralę. Aby odczytać zawartą w nich informację lub też, aby wyłączyć z działania jakiś gen, do DNA przyłączają się w komórce różnorodne białka.

Badacze z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych oraz innych francuskich ośrodków stworzyli inne, niezbudowane z DNA, helisy, które naśladują biologiczną cząsteczkę pod względem kształtu i rozkładu ładunków elektrycznych, a przez to, także pod względem zdolności do przyłączania wybranych białek.

Uzyskane podobieństwo było tak doskonałe, że sztucznie stworzone cząsteczki "oszukiwały" enzymy, które w komórce naturalnie wiążą się z DNA.

Jeden z tych enzymów o nazwie topoizomeraza to cząsteczka potrzebna do rozplatania nici DNA, aby komórka mogła odczytać zawartą w nim informację. Drugi enzym to natomiast integraza HIV, która pozwala na wbudowanie wirusowego DNA w ludzkie.

Autorzy dokonania wyjaśniają, że ich praca pokazuje niebadane wcześniej możliwości blokowania oddziaływań między wybranymi białkami i materiałem genetycznym. W przyszłości takie podejście może ich zdaniem doprowadzić do powstania nowych leków

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH