Na łamach pisma Nature Immunology naukowcy z Chin poinformowali, że małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego (RNA) są odpowiedzialne za nawroty choroby u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Cząsteczki te, tzw. mikroRNA - 326 mogą stać się użytecznym w klinice markerem diagnostycznym choroby i celem terapii dla chorych na stwardnienie rozsiane. To przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia tzw. osłonek mielinowych (izolacji) włókien komórek nerwowych i upośledzenia przekazywania impulsów. Choroba ma najczęściej przebieg wielofazowy z okresami zaostrzeń (nawrotów choroby) i poprawy (remisji), chorują zazwyczaj osoby młode – między 20, a 40 rokiem życia. Aktualnie wiadomo już, że SM jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza niszczy komórki własnego organizmu, w tym przypadku w tkance nerwowej.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów; najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia równowagi, widzenia, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. U chorych obserwuje się również przewlekłe zmęczenie.

Małe cząsteczki RNA tzw. mikroRNA (miRNA) wiążą się z pasującymi do nich (komplementarnymi) regionami kodującego RNA (tzw. mRNA na podstawie, którego normalnie zachodzi translacja i powstaje białko) i hamują syntezę białek.

Gang Pei wraz z kolegami z Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju odkrył, że jeden z rodzajów miRNA tzw. miRNA-326 jest związane z zaostrzeniem objawów chorobowych u pacjentów z SM. Ponadto naukowcy wykazali, że manipulując poziomem miRNA-326 u myszy stanowiących zwierzęcy model tej choroby, można nasilić lub złagodzić objawy SM, w zależności od tego czy jego aktywność jest odpowiednio - większa, czy mniejsza.

Autorzy pracy wykazali, że miR-326 hamuje produkcję białka, które blokuje aktywność tzw. pomocniczych limfocytów T, co hamuje również syntezę tzw. interleukiny 17 – białka związanego z rozwojem SM.

Zdaniem badaczy analiza poziomu miRNA-326 może stać się użytecznym sposobem diagnozy SM. Naukowcy mają nadzieję, że gdyby udało się opracować metodę hamowania ekspresji miRNA-326 u ludzi, można byłoby w ten sposób obniżać liczbę pomocniczych limfocytów T, poziom interleukiny 17 i leczyć pacjentów chorych na SM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH