Cukrzyca typu II jest czynnikiem wyraźnie zwiększającym ryzyko zachorowania na raka wątroby - dowodzą włoskie badania, o których pisze "World Journal of Gastroenterology".

Z dotychczasowych doniesień wynikało, że istnieje związek między cukrzycą typu II a występowaniem u pacjentów guzów nowotworowych, zwłaszcza raka wątroby. Nie ustalono jednak, czy cukrzyca faktycznie predysponuje do tego raka, czy odwrotnie.

Aby to sprawdzić, naukowcy włoscy ze szpitala w Pordenone objęli badaniami 465 pacjentów z pierwotnym rakiem wątroby oraz 490 zdrowych osób, dobranych pod względem wieku i płci.

Analiza potwierdziła, że cukrzyca typu II znacznie podnosi ryzyko zachorowania na raka wątroby, niezależnie od innych czynników predysponujących do tego nowotworu, takich jak zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), czy nadużywanie alkoholu. Naukowcy wykazali, że w większości badanych przypadków cukrzyca typu II występowała wcześniej niż doszło do rozwoju raka wątroby.

Potwierdzeniem dla tych badań mogą być również obserwacje, że cukrzyca występowała tak samo często i w podobnym stopniu zaawansowania u chorych z małymi guzami wątroby, jak i z guzami bardziej rozwiniętymi i rozsianymi.

Okazało się też, że na raka wątroby częściej cierpieli pacjenci leczeni insuliną (zwłaszcza mężczyźni). A ponieważ, terapia ta podnosi poziom insuliny we krwi, naukowcy podejrzewają, że właśnie to może przyczyniać się do rozwoju raka wątroby.

Zdaniem badaczy, wskazuje to na konieczność dokładnego badania cukrzyków pod kątem występowania raka wątroby, zwłaszcza jeśli są to mężczyźni leczeni insuliną. U tych pacjentów najlepiej byłoby unikać - tak długo, jak to tylko możliwe - leczenia insuliną albo lekami, które poprawiają jej wydzielanie, zastępować je lekami, które zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę (np. metforminą lub glitazonami).

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą wyjaśnić, czy cukrzyca ma bezpośrednie rakotwórcze działanie. Aby lepiej zrozumieć te złożone zależności, warto też przeanalizować takie przypadki, w których rak albo marskość wątroby poprzedzają rozwój cukrzycy typu II.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH