Co z tą męskością? Problem oczami kobiet i mężczyzn

Panowie za atrybuty męskości uważają sprawność seksualną oraz sprawność fizyczną. Dla kobiet natomiast to opiekuńczość, szacunek, stabilność materialna i bezpieczeństwo. Tylko niewiele ponad połowa pań wskazuje sprawność seksualną, jako element męskości. Różnice w postrzeganiu tej kwestii wyjaśniają eksperci w najnowszym raporcie On Board PR „Zaburzenia seksualne u mężczyzn - obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany”

Raport został przygotowanego na podstawie badań SW Research, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego

Jak wynika z badań, mężczyźni tuż za sprawnością seksualną i fizyczną, jako atrybuty męskości wymieniają zapewnienie rodzinie stabilności materialnej i bezpieczeństwa (63 proc.) oraz opiekuńczość wobec kobiety (52 proc.). Wyniki badania pokazują również, że kobiety doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia, jakie dla mężczyzn pełni sprawność seksualna i fizyczna oraz zapewnienie rodzinie stabilności materialnej i bezpieczeństwa w budowaniu ich poczucia męskości.

Największe różnice między płciami w postrzeganiu męskości widać szczególnie w odniesieniu do opiekuńczości wobec kobiety i okazywaniu jej szacunku. Ponad połowa mężczyzn uważa, że bycie opiekuńczym jest męskie, ale już tylko 24 proc. kobiet uważa, że rzeczywiście te cechy świadczą według samych panów o ich męskości.

Podobne różnice zachodzą w postrzeganiu męskości poprzez pryzmat licznych doświadczeń seksualnych. Posiadanie wielu partnerek seksualnych w życiu nie jest dla samych panów wyznacznikiem ich męskości, na tę cechę wskazuje tylko 18 proc. mężczyzn. Natomiast, aż 31proc. kobiet sądzi, że posiadanie wielu partnerek seksualnych w życiu powoduje, że mężczyzna uznaje sam siebie za bardziej męskiego.

Mężczyźni podejmują starania w celu okazania kobietom opiekuńczości, szacunku i zainteresowania. Panie jednak często inaczej wyobrażają sobie takie zachowania, a tym samym nie zauważają i nie doceniają okazywanych przez mężczyzn uczuć.

Z przeprowadzonych badań wynika także, że panie definiują męskość według odmiennych atrybutów niż panowie. Dla kobiet opiekuńczość (76 proc.), szacunek (73 proc.), stabilność materialna i bezpieczeństwo (71 proc.) stanowią filary męskości. Na sprawność seksualną, najczęściej wymienianą przez panów, jako atrybut męskości, wskazało tylko 54 proc. pań.

Dla porównania, aż dla 72 proc. mężczyzn sprawność seksualna zajmuje pierwszą pozycję na liście atrybutów męskości i sprawia, że czują się bardziej męscy. Jednocześnie prawie 90 proc. panów uważa, że pojawienie się zaburzeń w tym obszarze aktywności powoduje obniżenie ich poczucia własnej wartości. Podobnie tę sytuację oceniają kobiety. 95 proc. pań uważa, że zaburzenia seksualne mogą prowadzić do obniżenia własnej wartości partnera.

Różnice w spojrzeniu na atrybuty męskości tłumaczy seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz. Jego zdaniem, męski mózg jest ewolucyjnie nastawiony na seks. Jeżeli mężczyzna na pierwszym miejscu w postrzeganiu siebie stawia swoją sprawność seksualną, na pewno właśnie to będzie stanowiło filar jego poczucia własnej wartości. Wszystko inne jest mniej ważne. 

* Badanie zostało zrealizowane między 7 a 15 czerwca 2012 roku metodą internetowych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research na autorskim oprogramowaniu „3S” zintegrowanym z panelem internetowym StudentsWatch.pl. Próba badawcza miała charakter losowy. Badaniem objęto łącznie 1500 internautów w wieku 16-49 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH