Co dla ochrony zdrowia oznacza przyjęcie tzw. małej ustawy o innowacyjności? Prof. Julian Malicki; FOT. Materiały prasowe

W opublikowanym w 2015 roku rankingu Global Innovation Index Polska znalazła się na 46. miejscu na 141 klasyfikowanych państw. W rankingu Innovation Union Scoreboard nasz kraj zajął 24. miejsce na 28 - przypomina prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, koordynator projektu INPRONKO.

Mimo przyjętej w 2010 roku Strategii Europa 2020 i dostępu do finansowania ze środków UE, Polska nadal jest oceniana poniżej średniej dla UE we wszystkich głównych obszarach. Nowelizacja ustawy określającej warunki prowadzenia działalności innowacyjnej stanowi zielone światło dla rozwoju badań naukowych, w tym w ochronie zdrowia.

Celem Strategii Europa 2020 (Komunikat Komisji Europa 2020 „Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu” z dnia 3 marca 2010 r.) jest „wykorzystywanie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej do rozwiązywania takich problemów jak zmiany klimatu, efektywność energetyczna i pod względem zasobów, zdrowie oraz zmiany demograficzne”.

Dokument wskazuje, że konieczne jest „wzmocnienie każdego elementu procesu innowacji, „począwszy od wstępnych projektów badawczych aż po komercyjne wykorzystanie ich wyników”. Komisja podkreśliła również, że „dużego wysiłku wymagać będzie walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz zmniejszenie nierówności w obszarze zdrowia, tak aby rozwój przyniósł korzyści wszystkim”.

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, innowacyjność jest jednym z istotnych czynników w ocenie konkurencyjności poszczególnych krajów, a dla jej rozwoju niezbędne jest zwiększenie powiązań między nauką a przemysłem i stworzenie otoczenia prawno-instytucjonalnego sprzyjającego innowacjom.

Planowane zmiany zakładają m.in. stabilny sposób finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz pakiet ułatwień proceduralnych.

Rozwój gospodarczy i ochrona zdrowia są ze sobą bardzo silnie związane. Jednym z dużych wyzwań zdrowotnych są dzisiaj choroby nowotworowe. Bez wdrażania nowoczesnych technik leczenia nowotworów i poszukiwania nowych rozwiązań dzięki badaniom naukowym, nie będziemy w stanie pomóc wielu pacjentom.

Nie należy zapominać, że zdrowe społeczeństwo oznacza zmniejszenie nakładów na świadczenia socjalne oraz dodatni efekt ekonomiczny związany z powrotem pacjentów do grupy osób zawodowo czynnych.

Projekt INPRONKO jest połączeniem innowacji, nauki i medycyny. Opracowany przez lekarzy i naukowców projekt, zwiększa innowacyjność w zakresie metod leczenia nowotworów wprowadzając nowoczesne strategie leczenia oparte na rozwoju badań naukowych prowadzącym do stworzenia infrastruktury badawczej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH