PAP/Rynek Zdrowia | 02-12-2008 18:25

Clinical Cancer Research: dlaczego nowotwory stają się bardziej złośliwe

Pismo Clinical Cancer Research informuje, że nowotwory mogą pobudzać rozwój własnego unerwienia, przez co stają się bardziej złośliwe. Taki wniosek płynie z pracy naukowców z Baylor College of Medicine, którzy po raz pierwszy zaobserwowali to zjawisko w doświadczeniach dotyczących raka prostaty.

Badacze analizowali gęstość unerwienia w hodowlach komórek pobranych z prostaty pacjentów, którzy za życia cierpieli na raka tego narządu oraz pacjentów, którzy zmarli z innych przyczyn. Okazało się, że włókna nerwowe były znacznie gęściej utkane w zmianach przedrakowych lub guzach prostaty niż w zdrowych tkankach pobranych z tego gruczołu.

Udało im się też zidentyfikować białko, które reguluje wzrost nowych nerwów w guzach nowotworowych. Jest to semaforyna 4F. Białka z rodziny semaforyn sprawują kontrolę nad rozwojem nerwów oraz kierunkiem ich wzrostu. Większość z nich przestaje działać w komórkach dorosłych osób, ale semaforyna 4F zachowuje aktywność i bierze udział w procesie naprawy ran.

Gdy komórki raka prostaty zaczynają produkować semaforynę 4F w nadmiarze, pobudzają wzrost unerwienia w guzie. Zablokowanie tego białka hamuje wzrost komórek nerwowych oraz ich długich wypustek - tzw. aksonów.

Autorzy pracy porównują rozwój unerwienia guza nowotworowego (tzw. proces neurogenezy) do procesu wzrastania w nim nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza). Obydwa zjawiska są częścią naturalnego procesu gojenia ran. Jednak, w przypadku nowotworu nie są korzystne. Powstawanie nowych naczyń krwionośnych w guzie umożliwia jego lepsze odżywienie i wzrost, a także tworzenie przerzutów. W przypadku raka prostaty, rozwój unerwienia oznacza większą złośliwość nowotworu.

Naukowcy uważają, że podobnie jak angiogeneza, proces neurogenezy nie dotyczy tylko raka prostaty, ale wielu innych nowotworów. Prowadzący badania dr Gustavo Ayala liczy, że odkrycie jego zespołu pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia raka prostaty.