Ciężkie wymioty ciężarnych mogą negatywnie wpływać na potomstwo

Najcięższa postać wymiotów w ciąży, tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie potomstwa - wynika z amerykańskich badań. U dzieci kobiet cierpiących na tę przypadłość częściej występuje np. depresja i inne problemy psychiczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz Uniwersytetu Południowej Kalifornii zaobserwowali, że dzieci kobiet, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty w ciąży były 3,6 razy bardziej narażone na stany lękowe, depresję i psychozę maniakalno-depresyjną w wieku dorosłym, w porównaniu z potomstwem pań bez tego zaburzenia.

Badaniami objęto 150 kobiet z niepowściągliwymi wymiotami podczas ciąży, z czego 55 miało matki również cierpiące na tę dolegliwość. Oznacza to, że nieco ponad jedna trzecia pań była w życiu płodowym narażona na ewentualne negatywne skutki poważnych wymiotów mamy. To samo dotyczyło ich rodzeństwa.

Ogółem, 87 osób spośród rodzeństwa było narażonych na skutki niepowściągliwych wymiotów matki, natomiast grupa nienarażona (tzw. kontrolna) liczyła 172 osoby.

Okazało się, że w pierwszej grupie 16 proc. cierpiało w wieku dorosłym na depresję, 7 proc. na stany lękowe, a 8 proc. miało zdiagnozowaną psychozę maniakalno-depresyjną. Dla porównania, w grupie kontrolnej odsetki te wyniosły odpowiednio - 3 proc., 2 proc. i 2 proc.

Jak spekulują naukowcy, te różnice mogą być wynikiem przedłużającego się niedożywienia i odwodnienia matek cierpiących na niepowściągliwe wymioty w okresie, w którym rozwija się mózg płodu. Pewną rolę mogą tu również odgrywać stres i lęki, które często towarzyszą ciężarnym z tą ciężką odmianą wymiotów.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badania miały pewne wady, jak to, że w ocenie występowania zaburzeń psychicznych opierano się na wspomnieniach i subiektywnych relacjach kobiet, co zwiększa ryzyko błędów. Dlatego odsetek problemów psychicznych u ich rodzeństwa trzeba traktować z pewną ostrożnością.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH