Chirurdzy liderami rankingu społecznego zaufania Chirurgów zaczyna brakować na całym świecie. W Szwecji w ogóle się ich nie szkoli, tylko importuje; także z Polski. Wyszkolenie chirurga, który sprosta każdemu zadaniu to około 15 lat nauki i praktyki, ponieważ musi on brać udział w setkach operacji i przyswoić sobie wiadomości z wielu dziedzin, by móc patrzeć na pacjenta całościowo, a także poradzić sobie w nieprzewidzianych okolicznościach...

Zlecone przez Towarzystwo Chirurgów Polskich badania dowodzą, że chirurgom ufa 33 procent respondentów. Na drugim miejscu na liście społecznego zaufania uplasowali się lekarze rodzinni (31 procent), na trzecim kardiolodzy (28 procent).

Najmniej zaufania mamy do psychiatrów (1 procent) i radiologów (0,9 procenta). Wiąże się to zapewne ze stosunkiem do chorób psychicznych, a w przypadku radiologów - pacjenci często w ogóle nie wiedzą, o jaką specjalizację... chodzi.

Choć dla połowy Polaków płeć chirurga nie ma znaczenia, pozostali woleliby być operowani przez mężczyznę, a tylko 1 procent woli chirurga-kobietę.

– To wyzwanie dla polskiej chirurgii. Kobiety odnoszą wielkie sukcesy, jak prof. Maria Siemionow, pionierka przeszczepu twarzy. Jednak szkolenie kobiety trwa równie długo, co mężczyzny, a jej efektywny czas pracy ze względu choćby na urlopy macierzyńskie jest krótszy – komentuje dr Izabela Jaraczewska, chirurg naczyniowy.

Często wolą pracować za granicą
Wielu doświadczonych specjalistów wyjeżdża za granicę, by mieć lepsze warunki pracy i życia, a młodzi lekarze wolą inne specjalizacje, mniej obciążające i wiążące się z mniejszym stresem. Nic dziwnego, że w województwie mazowieckim 58 procent chirurgów ma już powyżej 55 lat.

– Chirurgów zaczyna brakować na całym świecie. W Szwecji w ogóle się ich nie szkoli, tylko importuje; także z Polski. Wyszkolenie chirurga, który sprosta każdemu zadaniu to około 15 lat nauki i praktyki, ponieważ musi on brać udział w setkach operacji i przyswoić sobie wiadomości z wielu dziedzin, by móc patrzeć na pacjenta całościowo, a także poradzić sobie w nieprzewidzianych okolicznościach – tłumaczy prof. Jerzy Polański, dziekan II wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tymczasem unijne dyrektywy ograniczają czas pracy szkolącego się w chirurgii lekarza do 40 godzin. W USA pod naciskiem firm ubezpieczeniowych skrócono czas pracy rezydenta chirurgii ze 120 do 80 godzin tygodniowo.

– Choć nie da się zostać dobrym chirurgiem tylko z chęci zysku, co najmniej równie niekorzystne jest zmuszanie lekarzy do dorabiania w wielu miejscach - zwraca uwagę dr Jaraczewska.

Zasługują na wyższe płace
61 proc. Polaków uważa, że chirurdzy za mało zarabiają. Ostatnio wynagrodzenie rezydenta podniesiono u nas do 3000 złotych miesięcznie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH