
Cukrzyca ma związek z wieloma różnymi nowotworami - potwierdzają duże chińskie badania, których wyniki publikuje „Journal of Diabetes”. O możliwym związku pomiędzy cukrzycą a ryzykiem chorób nowotworowych naukowcy spekulowali od dawna, jednak wyniki wcześniejszych badań były niespójne.
Chiny to kraj, w którym żyje największa na świecie liczba osób chorych na cukrzycę, co daje możliwość prowadzenia badań na wyjątkowo dużą skalę.
Podczas największego jak dotychczas badania dotyczącego związku pomiędzy cukrzycą typu 2 a ryzykiem zachorowania na raka, przeprowadzonego w Chinach kontynentalnych, badacze przeanalizowali informacje z bazy danych Shanghai Hospital Link.
W okresie od lipca 2013 do grudnia 2016 zidentyfikowano 410 191 osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i bez nowotworów w wywiadzie. Pacjenci byli obserwowani do grudnia 2017 r. w celu oceny rozwoju raka.
Udało się zidentyfikować 8485 przypadków nowo zdiagnozowanego raka. Mężczyźni i kobiety z cukrzycą mieli odpowiednio o 34 proc. i o 62 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka, niż mężczyźni i kobiety w ogólnej populacji.
Jak się okazało, cukrzyca typu 2 była związana z podwyższonym ryzykiem 11 rodzajów nowotworów u mężczyzn i 13 rodzajów nowotworów u kobiet.
Wśród mężczyzn najwyższe ryzyko dotyczyło raka prostaty - u chorych na cukrzycę występował on o 86 proc. częściej. Wyższe było także ryzyko białaczki, raka skóry, raka tarczycy, chłoniaka, raka nerki, raka wątroby, raka trzustki, raka płuc, raka jelita grubego i raka żołądka. Natomiast znaczący spadek ryzyka odnotowano w przypadku raka przełyku.
U kobiet najwyższe ryzyko dotyczyło raka nosogardzieli: cukrzyca wiązała się z ponad dwukrotnie częstszym występowaniem tego nowotworu. Podnosiła także ryzyko raka wątroby, raka przełyku, raka tarczycy, raka płuc, raka trzustki, chłoniaka, raka macicy, raka jelita grubego, białaczki, raka piersi, raka szyjki macicy i raka żołądka. W przeciwieństwie do tych nowotworów, znacznie spadło ryzyko raka pęcherzyka żółciowego.
W oparciu o uzyskane wyniki, główny autor badań, dr Bin Cui z Uniwersytetu Medycznego Jiao Tong w Szanghaju zaleca opracowanie strategii badań przesiewowych i profilaktyki nowotworów u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Paweł Wernicki


- 15:18 Przedstawiciel rezydentów: większość punktów umowy z resortem nie została zrealizowana
- 14:56 Naukowcy z 22 instytucji: stan zapalny może odpowiadać za połowę zgonów na świecie
- 14:41 Żary: Szpital na Wyspie ma nowe skrzydło z oddziałem dziecięcym i ginekologią
- 14:25 Kidawa Błońska o Karczewskim: tak naprawdę obraził młodych lekarzy
- 14:09 Machałek: w kształceniu branżowym kluczowa jest współpraca z pracodawcami
- 13:53 Rozporządzenie MZ ws. ustalania szkodliwości dla zdrowia materiałów i procesów technologicznych
- 13:32 Czechy: szczegóły strzelaniny w szpitalu. Sprawca mierzył w głowy, zabił 6 osób
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 6 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych