CePT tworzy w Warszawie Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Translacyjnej Prof. Mariusz Ratajczak, kierownik Centrum Medycyny Regeneracyjnej. Fot. PTWP

Badania i wdrażanie innowacyjnych terapii związanych z nanotechnologią, inżynierią tkankową, genetyczną i wykorzystaniem komórek macierzystych w walce z chorobami cywilizacyjnymi - to cele dwóch centrów medycyny, które tworzy w Warszawie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii.

Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Centrum Medycyny Translacyjnej mają być pierwszymi w Polsce tego typu ośrodkami - informuje Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) w komunikacie przesłanym PAP.

- Udało nam się zbudować odpowiednią infrastrukturę i świetne zespoły badawcze. Mamy potencjał, aby stać się wiodącym w skali świata ośrodkiem naukowo-badawczym. Utworzenie przez nas Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Centrum Medycyny Translacyjnej to kolejny krok w tym kierunku - podkreśla prof. dr hab. n. farm. Jadwiga Turło, prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lidera projektu CePT.

Utworzenie Centrum Medycyny Regeneracyjnej w Polsce - czytamy w komunikacie - daje ogromne możliwości terapeutyczne i stwarza nadzieję na leczenie szeregu schorzeń za pomocą wykorzystania komórek macierzystych ludzkiego organizmu, np. oparzeń powłok skórnych, schorzeń układu krwiotwórczego, uszkodzeń mięśnia sercowego, wątroby czy niektórych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, regeneracji narządów i starzejących się tkanek.

- W Centrum Medycyny Regeneracyjnej będziemy m.in. optymalizować metody wykorzystania komórek macierzystych VSELs. Równolegle, we współpracy z chemikami i farmaceutami, chcemy opracować nową generację leków, które poprawiłyby "kondycję" komórek macierzystych, głównie tych, które w naszym organizmie biorą udział w regenerowaniu narządów i starzejących się tkanek - mówi prof. Mariusz Ratajczak, kierownik Centrum Medycyny Regeneracyjnej. - Mamy ambicję stworzyć nową gałąź nauk biomedycznych - tzw. farmakologię komórek macierzystych - dodaje.

Z kolei Centrum Medycyny Translacyjnej skupi się z kolei na przyspieszeniu wprowadzenia wyników biomedycznych eksperymentów do terapii dla pacjentów. Jedną z terapii, które mają być w nim rozwijane, jest innowacyjna strategia CAR-T, wykorzystywana do walki z nowotworami.

Jak czytamy w komunikacie, terapia CAR-T to jedno z najnowszych osiągnięcie medycyny.
”Metoda opiera się na połączeniu terapii celowanej, medycyny personalizowanej i immunoterapii. Komórki układu odpornościowego (limfocyty T) chorych zamienia się w +żywe leki+ - pobrane od pacjenta jego własne limfocyty T, czyli komórki stworzone do zwalczania różnych infekcji w organizmie, są modyfikowane genetycznie w laboratorium, a następnie odpowiednio wzmocnione do walki z komórkami rakowymi, wracają do krwi pacjenta, by rozpoznać i zniszczyć wroga" - wyjaśniono.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH