CZD: przełom w podejściu do leczenia epilepsji u dzieci

Neurolodzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie pod kierunkiem prof. Sergiusza Jóźwiaka przeprowadzili pionierskie badania wśród dzieci chorych na padaczkę, które wskazują, że wprowadzenie leczenia przeciwpadaczkowego przed wystąpieniem napadów zmniejsza nasilenie epilepsji i ryzyko upośledzenia umysłowego u dzieci ze stwardnieniem guzowatym.

Naukowcy prowadzili badania na grupie dzieci u których wykryto stwardnienie guzowate w okresie prenatalnym lub okołoporodowym.

- Dotychczasowe standardy  leczenia tego schorzenia zalecają aby leczyć tę padaczkę jak najwcześniej, jednak już po wystąpieniu napadów padaczki - powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Jóźwiak, kierownika Kliniki Neurologii i Epileptologii.

 
- Nasze badania natomiast wskazują, że zasadne jest leczenie już wtedy, gdy są napady subkliniczne, tzn. takie, które widzimy jedynie w zapisie EEG. To oznacza, że u takiego dziecka nie wystąpił napad kliniczny widoczny pod postacią drgawek - dodaje.

Badacze porównali dwie grupy leczonych u siebie przez 24 miesiące pacjentów. Pierwsza grupa licząca 31 osób, to były dzieci leczone według obowiązujących zasad. Okazało się, że u 32 proc. leczonych w tej grupie doszło do wystąpienia upośledzenia umysłowe różnego stopnia.

W drugiej grupie 14 osób, które leczono już w pierwszej fazie, tzn. wówczas, gdy zapis EEG było bardzo nieprawidłowy, jednak nie było objawów klinicznych, tylko u dwójki dzieci doszło do lekkiego upośledzenia umysłowego.

Stwardnienie guzowate jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, charakteryzującą się wystąpieniem guzów rozsianych w różnych narządach. Napady padaczkowe pojawiają się u 70-80 proc. pacjentów ze stwardnienie guzowatym, najczęściej w pierwszym roku życia. Wczesne objawy neurologiczne wiąże się z wystąpieniem lekoopornej padaczki i upośledzeniem rozwoju umysłowego u ponad 80 proc. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH