Brytyjski grant dla polskiego badacza enzymów odpowiedzialnych za naprawę DNA

Dr Marcin Nowotny, kierownik Pracowni Struktury Białka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie już po raz drugi zdobył 5-letni grant brytyjskiej prywatnej fundacji Wellcome Trust finansującej m.in. badania naukowe prowadzone w krajach rozwijających się.

Uczony prowadzi badania ścieżek naprawy materiału genetycznego. Dr Nowotny jest też laureatem prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań (ERC Starting Grant) i nagrody International Early Career Award (IECS), przyznanej przez Instytut Medyczny Howarda Hughesa (HHMI).

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP Nauka w Polsce dr Nowotny, DNA - gdzie zakodowane są wszelkie informacje o organizmie - może ulec różnym uszkodzeniom. Niektóre z nich są spontaniczne, zachodzą w czasie, inne są związane z czynnikami zewnętrznymi. Ów "przepis na życie" powinien pozostawać nietknięty, ale podlega przypadkowym modyfikacjom chemicznym, które mogą uszkodzić informację genetyczną w komórce. Na drodze ewolucji wykształciło się wiele mechanizmów - efektywnych ścieżek służących utrzymaniu stabilności materiału genetycznego.

Dr Nowotny i jego współpracownicy analizują wybrane elementy tych ścieżek, o których nie wiadomo nic lub wiadomo bardzo niewiele. Podstawową metodą, jakiej używają biolodzy molekularni jest krystalografia białek. Pozwala ona określać struktury - kształt i budowę cząsteczek, które wchodzą w skład życia.

- Dzięki temu, że je poznajemy, zaczynamy rozumieć, jak działają. Nasza metodologia badawcza pozwoli nam rozwiązać struktury przestrzenne szczególnych enzymów. Żeby wyjaśnić rolę tych enzymów, należy powiedzieć, że podczas naprawy DNA w komórce zaczynają się pojawiać nietypowe struktury, nietypowe formy kwasu nukleinowego, gdzie np. dwie helisy są ze sobą sczepione. Żeby nie prowadziło to do dalszych problemów, muszą one być porozdzielane, uporządkowane. Istnieje specjalna grupa enzymów, która tym rozcinaniem, porządkowaniem się zajmuje - tłumaczy laureat grantu.

- Chcemy badać te enzymy, które się zajmują tym rozczepianiem, ponieważ o ich działaniu praktycznie nic nie wiemy. Nie wiemy, jak rozpoznają i odnajdują złączone kawałki DNA, jak prowadzą ich rozdzielanie, na temat chemii tego procesu wiemy bardzo niewiele - mówi dr Nowotny.

Zaznacza, że poznawanie ścieżek naprawy DNA jest czymś bardzo ważnym, bowiem to właśnie mutacje genetyczne prowadzą do rozregulowania różnych procesów w komórkach i niekontrolowanego ich wzrostu, a tym samym do powstawania nowotworów. Bardzo często komórki rakowe nie potrafią naprawiać DNA. Wiele leków przeciwnowotworowych uszkadza DNA, a gdy komórka nowotworowa sobie z tym nie radzi - umiera.

Ostatnia rozmowa kwalifikująca projekt do finansowania przez Wellcome Trust odbyła się w maju. Nowy projekt zespołu dr. Nowotnego rusza w 2013 roku i będzie rozpisany na pięć lat.

Prywatna fundacja w Wielkiej Brytanii założona przez Henry’ego Wellcome’a to, obok HHMI, jedna z największych fundacji finansujących badania naukowe. Od kilku lat działa tam program stypendiów dla naukowców z krajów rozwijających się.

Więcej: http://naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH