Dziennik

„W latach 20. z rozkazu Lenina zostało założone tajne Laboratorium X, w którym wytwarzano i testowano niewykrywalne trucizny oraz toksyczne substancje biologiczne. Za ich pomocą najwyższe radzieckie władze, pozostając poza podejrzeniem, były w stanie pozbywać się wrogów.
W 1936 roku w Rosji włączono do wojskowego arsenału patogeny wąglika i tularemii. Mniej więcej w tym samym czasie w rosyjskiej armii prowadzono pierwsze doświadczenia, których celem było przetestowanie sposobów użycia tej nowej broni. W praktyce zastosowano ją podczas II wojny światowej niedaleko miejscowości Rostów przeciw nadciągającej niemieckiej armii gen. Paulusa.
W 1937 roku Laboratorium X zostało przekazane NKWD i zarządzane było przez kolejnych szefów Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego: Ławrientija Berię, Wiktora Abakumowa i Siemiona Ignatiewa. Dopiero jednak na początku lat 70. zaczęło narastać zainteresowanie użyciem broni biologicznej w przyszłych wojnach.

DNA wspiera czołgi
W 1972 roku po raz pierwszy w historii ludzkości naukowcy dokładnie zbadali DNA, dając tym samym początek inżynierii genetycznej. Pojawiła się możliwość manipulowania genomami żywych organizmów. Już na pierwszej, poświęconej badaniom w dziedzinie inżynierii genetycznej, konferencji międzynarodowej, która odbyła się w 1975 roku w Asilomar w Stanach Zjednoczonych, zauważono, że technologie rekombinacji DNA mogą się okazać niezmiernie przydatne w prowadzeniu wojny biologicznej. Pierwsze eksperymenty w tej dziedzinie natychmiast przyciągnęły uwagę kręgów wojskowych.

Już w 1973 roku rada ministrów Związku Radzieckiego zadekretowała w tajnym postanowieniu, że przygotowania do wojny biologicznej będą prowadzone według nowych zasad – z wykorzystaniem biologii molekularnej oraz inżynierii genetycznej.

Biopreparat sposobi do (III) wojny
Po 1973 roku, równolegle do programu wojskowego, został stworzony cywilny system przygotowań do wojny biologicznej. Był on kontrolowany przez KGB i GRU, a jego zasady zostały określone na podstawie rozkazu XV zarządu sztabu generalnego Ministerstwa Obrony. Dla lepszego kamuflażu ta cywilna część programu broni biologicznej została włączona do cywilnego wydziału - Głównej Agencji Przemysłu Mikrobiologicznego (Gławmikrobiopromu) - pod ogólną nazwą agencji badawczej Biopreparat.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH