Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wytypowało zespół, który przygotuje ekspertyzę na jakiej zasadzie miałby działać biobank i jakich zmian wymaga w tym zakresie polskie prawodawstwo.

- Funkcjonowanie biobanków w naszym kraju nie jest wystarczająco uregulowane, a ich działalność jest słabo nadzorowana - mówi dr Roman Sławeta, radca ministra nauki i szkolnictwa wyższego. - Mamy nadzieję, że ekspertyza da odpowiedź, czy potrzeba nam nowej ustawy regulującej kwestię biobanków czy wystarczy tylko rozporządzenie do obowiązującej ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.

Polskie prawodastwo musi odpowiadać wytycznym OECD jak i Rady Europy. Tylko wtedy nasz kraj będzie mógł przystąpić do tworzonego przez Komisję Europejską w ramach 7 Programu Ramowego projektu BBMRI (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure), który ma doprowadzić do uruchomienia europejskiej infrastruktury biobanków i zasobów biomolekularnych oraz ułatwienie dostępu do nich.

W Europie działa zbyt mała ilość instytucji funkcjonujących przy szpitalach i ośrodkach naukowo-badawczych, które zajmują się gromadzeniem próbek biologicznych. Brak współpracy między nimi skutkuje dublowaniem się prac i opracowywaniem własnych zasad gromadzenia, przetwarzania czy wykorzystywania materiałów i związanych z nimi danych. Dla osiągania lepszych efektów badań zharmonizowanie ich działalności wydaje się zatem oczywiste.

Pomoc przy tworzeniu krajowego biobanku zaoferowali już naukowcy z Wielkiej Brytanii. Współpraca obejmuje szkolenia m.in. z zakresu prowadzenia biobanku, przechowywania danych, sposobów negocjacji z pacjentami, których materiał genetyczny miałby zostać przechowywany i wykorzystywany następnie do badań.

Tworzony przez ministerstwo biobank będzie gromadził dane dotyczące populacji polskiej. Takie projekty funkcjonują już między innymi w Islandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Estonii (we współpracy z Łotwą).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH