Białystok: zakupy sprzętu do Centrum Badań Innowacyjnych

Ponad 12,5 mln zł kosztować ma realizacja projektu utworzenia przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Centrum Badań Innowacyjnych. Dzięki nowoczesnej aparaturze prowadzone w nim będą badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości.

W środę (22 grudnia) odbyło się na uczelni seminarium podsumowujące projekt, którego realizacja ma zakończyć się w styczniu 2011 roku. Trwają zakupy potrzebnego sprzętu i szkolenie pracowników uczelni; część urządzeń, kupionych wcześniej, już jest wykorzystywana do badań.

Projekt „Utworzenie bazy aparaturowej na rzecz Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku” realizowany jest przez uniwersytet od 2009 roku. Całkowity jego koszt to 12,65 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej wynosi 11,38 mln zł.

W projekcie biorą udział dwa wydziały Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: lekarski i farmaceutyczny, a także uczelniane Centrum Medycyny Doświadczalnej.

Jak powiedział prorektor ds. nauki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, Adam Krętowski, udział w projekcie pozwolił uczelni pozyskać odpowiednie fundusze na zakup sprzętu innowacyjnego najnowszej generacji, którego w Polsce jeszcze nie ma. Poinformował, że wśród zakupionej aparatury znajduje się m.in. sprzęt do badań genetycznych, biologii molekularnej i farmakologicznej.

Prorektor stwierdził, że w centrum, naukowcy z uczelni będą zajmować się szukaniem genezy i przyczyn różnych chorób, a także sposobów ich leczenia.

Wydziały biorące udział w projekcie zaprezentowały sprzęt, który do tej pory udało się zakupić. To m.in. pierwsze w Polsce urządzenie do szybkiego sekwencjonowania DNA na skalę genomowąSOLID 4.

Jak powiedziała dr Natalia Wawrusiewicz-Kurylonek z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dzięki temu sprzętowi jest możliwe szybkie, w ciągu tygodnia, odczytanie, jak zbudowane są geny człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH